Категорија: Свет

1 437 438 439 440 441 577 4390 / 5767 НАПИСИ
БУГАРСКАТА ПОЛИЦИЈА НЕМА НИ ОСОМНИЧЕНИ, НИ МОТИВ ЗА УБИСТВОТО НА НОВИНАРКАТА МАРИНОВА

БУГАРСКАТА ПОЛИЦИЈА НЕМА НИ ОСОМНИЧЕНИ, НИ МОТИВ ЗА УБИСТВОТО НА НОВИНАРКАТА МАРИНОВА

Бугарија се наоѓа под силен притисок да го пронајде убиецот на телевизиската новинарка Викторија Маринова, чие брутално убиство викендов предизвика ос ...
НОБЕЛОВАТА НАГРАДА ЗА ЕКОНОМИЈА ЗА АМЕРИКАНСКИ ПРОФЕСОРИ ЗА МЕРКИ ПРОТИВ КЛИМАТСКИТЕ ПРОМЕНИ

НОБЕЛОВАТА НАГРАДА ЗА ЕКОНОМИЈА ЗА АМЕРИКАНСКИ ПРОФЕСОРИ ЗА МЕРКИ ПРОТИВ КЛИМАТСКИТЕ ПРОМЕНИ

Вилијам Нордхаус и Пол Ромер ја добија Нобеловата награда за економија за 2018 година, за нивното истражување за климатските промени и за иновациите. ...
ДЕЈСТВУВАЈТЕ СЕГА, ИДИОТИ! – НАУЧНИЦИТЕ ГО УПАТИЈА ПОСЛЕДНИОТ ПОВИК ЗА ОГРАНИЧУВАЊЕ НА ПОРАСТОТ НА ТЕМПЕРАТУРИТЕ

ДЕЈСТВУВАЈТЕ СЕГА, ИДИОТИ! – НАУЧНИЦИТЕ ГО УПАТИЈА ПОСЛЕДНИОТ ПОВИК ЗА ОГРАНИЧУВАЊЕ НА ПОРАСТОТ НА ТЕМПЕРАТУРИТЕ

„Ова е последен повик“, велат научниците, упатувајќи го досега најсериозното предупредување околу глобалниот пораст на температурите. Тие велат дека ...
БУГАРСКА ИСТРАЖУВАЧКА НОВИНАРКА УБИЕНА ВО РУСЕ

БУГАРСКА ИСТРАЖУВАЧКА НОВИНАРКА УБИЕНА ВО РУСЕ

Полицијата во Бугарија го истражува убиството на новинарката Викторија Маринова. Нејзиното тело беше пронајдено вчера во парк во северниот град Русе, ...
КИНА ПОТВРДИ ДЕКА ШЕФОТ НА ИНТЕРПОЛ Е ПРИВЕДЕН ОД АНТИКОРУПЦИСКИТЕ ВЛАСТИ

КИНА ПОТВРДИ ДЕКА ШЕФОТ НА ИНТЕРПОЛ Е ПРИВЕДЕН ОД АНТИКОРУПЦИСКИТЕ ВЛАСТИ

Кинеските власти потврдија дека исчезнатиот шеф на Интерпол Менг Хонгвеи е приведен. Тој се наоѓа под истрага на државното антикорупциско тело пора ...
РУСИЈА САКА ДА НАПРАВИ НОВА РЕПУБЛИКА СРПСКА ОД МАКЕДОНИЈА, ВЕЛИ АМЕРИКАНСКИОТ АНАЛИТИЧАР ЈАНУШ БУГАЈСКИ

РУСИЈА САКА ДА НАПРАВИ НОВА РЕПУБЛИКА СРПСКА ОД МАКЕДОНИЈА, ВЕЛИ АМЕРИКАНСКИОТ АНАЛИТИЧАР ЈАНУШ БУГАЈСКИ

Скопје е новото руско упориште на Балканот и Кремљ се надева дека Македонија ќе стане новата Република Српска, смета американскиот аналитичар Јануш Бу ...
ИСЧЕЗНАТИОТ НОВИНАР НА „ВАШИНГТОН ПОСТ“ Е УБИЕН ВО САУДИСКИОТ КОНЗУЛАТ ВО ИСТАНБУЛ, ВЕЛАТ ТУРСКИТЕ ВЛАСТИ

ИСЧЕЗНАТИОТ НОВИНАР НА „ВАШИНГТОН ПОСТ“ Е УБИЕН ВО САУДИСКИОТ КОНЗУЛАТ ВО ИСТАНБУЛ, ВЕЛАТ ТУРСКИТЕ ВЛАСТИ

Турските власти изјавија дека веруваат оти новинарот на „Вашингтон пост“ Џамал Кашоги, кој се води како исчезнат веќе неколку дена, е убиен во конзула ...
КОНТРОВЕРЗНИОТ ДЕСНИЧАР БРЕТ КАВАНО ОБВИНУВАН ЗА СИЛУВАЊЕ ИЗБРАН ЗА ВРХОВЕН СУДИЈА НА САД

КОНТРОВЕРЗНИОТ ДЕСНИЧАР БРЕТ КАВАНО ОБВИНУВАН ЗА СИЛУВАЊЕ ИЗБРАН ЗА ВРХОВЕН СУДИЈА НА САД

Поделениот Сенат на САД со тесно мнозинство гласви го потврди Брет Кавано за нов судија во Врховниот суд, со што му оозможи триумф на претседателот До ...
ИСЧЕЗНА ШЕФОТ НА ИНТЕРПОЛ, МЕНГ ХОНГВЕИ, КИНЕСКИТЕ ВЛАСТИ МОЛЧАТ ЗОШТО ГО ПРИВЕЛЕ НА ИСПРАШУВАЊЕ

ИСЧЕЗНА ШЕФОТ НА ИНТЕРПОЛ, МЕНГ ХОНГВЕИ, КИНЕСКИТЕ ВЛАСТИ МОЛЧАТ ЗОШТО ГО ПРИВЕЛЕ НА ИСПРАШУВАЊЕ

Франција отвори истрага за „загрижувачкото“ исчезнување на шефот на Интерпол, Менг Хонгвеи, додека во исто време, неговата сопруга е ставена под посеб ...
КОМИЧАРКАТА ШУМЕР И МАНЕКЕНКАТА РАТАЈКОВСКИ УАПСЕНИ НА ПРОТЕСТОТ ПРОТИВ ИЗБОРОТ НА КАВАНО ЗА ВРХОВЕН СУДИЈА ВО САД

КОМИЧАРКАТА ШУМЕР И МАНЕКЕНКАТА РАТАЈКОВСКИ УАПСЕНИ НА ПРОТЕСТОТ ПРОТИВ ИЗБОРОТ НА КАВАНО ЗА ВРХОВЕН СУДИЈА ВО САД

Комичарката Ејми Шумер и манекенката Емили Ратајковски се меѓу 300-те уапсени за време на вчерашните протести против номинацијата на Брет Кавано за су ...
1 437 438 439 440 441 577 4390 / 5767 НАПИСИ