Категорија: Свет

1 436 437 438 439 440 446 4380 / 4459 НАПИСИ
ВО ЧИСТКАТА НА ЕРДОГАН ОТПУШТЕНИ 21.000 НАСТАВНИЦИ

ВО ЧИСТКАТА НА ЕРДОГАН ОТПУШТЕНИ 21.000 НАСТАВНИЦИ

Министерство за образование на Турција денеска прогласи за работонеспособни 21.000 наставници, вработени во приватни институции. Одлуката на министерс ...
ИД ЈА ПРЕЗЕДЕ ОДГОВОРНОСТА ЗА НАПАДОТ СО СЕКИРА ВО ГЕРМАНСКИОТ ВОЗ

ИД ЈА ПРЕЗЕДЕ ОДГОВОРНОСТА ЗА НАПАДОТ СО СЕКИРА ВО ГЕРМАНСКИОТ ВОЗ

Седумнаесетгодишниот Авганистанец кој со секира нападна луѓе во воз во Германија, бил припадник на Исламска држава, соопштија од ИД. Портпаролот на г ...
СО СЕКИРА ПОВРЕДИЛ 20-МИНА ВО ВОЗ ВО ГЕРМАНИЈА

СО СЕКИРА ПОВРЕДИЛ 20-МИНА ВО ВОЗ ВО ГЕРМАНИЈА

Над 20 луѓе се повредени во Германија кога ги нападна  човек со секира во воз, објавија германските медиуми. Во тек е полициска операција со хеликопте ...
ГЕНЕРАЛОТ АКИН ОЗТУРК НЕГИРА ДЕКА Е ВОДАЧ НА ПУЧОТ ВО ТУРЦИЈА

ГЕНЕРАЛОТ АКИН ОЗТУРК НЕГИРА ДЕКА Е ВОДАЧ НА ПУЧОТ ВО ТУРЦИЈА

Поранешниот генерал на воздухопловството негира дека е одговорен за обидот за воен удар во Турција во петокот. Генералот Акин Озтурк и 26 високи офице ...
ДАЛИ СЕ БЕЗБЕДНИ АМЕРИКАНСКИТЕ НУКЛЕАРНИ БОМБИ ВО ИНЏИРЛИК?

ДАЛИ СЕ БЕЗБЕДНИ АМЕРИКАНСКИТЕ НУКЛЕАРНИ БОМБИ ВО ИНЏИРЛИК?

Меѓу многуте неодговорени прашања по обидот за воен удар во Турција од петокот е и она што има импликации за безбедноста на САД и за целиот свет: Колк ...
СРБИЈА ГИ ПОЧНА ПРЕГОВОРИТЕ ЗА ВЛЕЗ ВО ЕУ СО КЛУЧНИТЕ ПОГЛАВЈА 23 И 24

СРБИЈА ГИ ПОЧНА ПРЕГОВОРИТЕ ЗА ВЛЕЗ ВО ЕУ СО КЛУЧНИТЕ ПОГЛАВЈА 23 И 24

Србија вечерва официјално ги отвори поглавјата 23 и 24 во пристапните преговори за ЕУ, најзначајните и најтешки поглавја што земја кандидат за членств ...
ВО ЧИСТКАТА НА ЕРДОГАН СУСПЕНДИРАНИ 9.000 ПОЛИЦАЈЦИ

ВО ЧИСТКАТА НА ЕРДОГАН СУСПЕНДИРАНИ 9.000 ПОЛИЦАЈЦИ

Турските власти велат дека скоро 9.000 полицајци се суспендирани поради сомнеж за врски со обидот за пуч викендот.Околу 6.000 судии и војници, меѓу ко ...
КЕМАЛИСТИТЕ ГИ НАСЕДНАА ЃУЛЕНИСТИТЕ ЗА ПУЧ ВО ТУРЦИЈА?

КЕМАЛИСТИТЕ ГИ НАСЕДНАА ЃУЛЕНИСТИТЕ ЗА ПУЧ ВО ТУРЦИЈА?

Ова беше 5-ти пуч во Турција во последниве 60 години, но ниеден не се споредува со она што се случи ноќта на 15 јули. Никој не очекуваше воен удар, и ...
УБИЕНИ ДВАЈЦА ПОЛИЦАЈЦИ ВО БАТОН РУЖ, ЛУИЗИЈАНА

УБИЕНИ ДВАЈЦА ПОЛИЦАЈЦИ ВО БАТОН РУЖ, ЛУИЗИЈАНА

Власта во американската држава Луизијана соопшти дека двајца полицајци се убиени, а еден е ранет во Батон Руж. Причините засега се непознати. Тензијат ...
ЕРДОГАН УАПСИ 6.000 ВОЈНИЦИ И СУДИИ И УШТЕ ЌЕ АПСИ

ЕРДОГАН УАПСИ 6.000 ВОЈНИЦИ И СУДИИ И УШТЕ ЌЕ АПСИ

Турција уапси 6.000 луѓе по неуспешниот обид за воен удар во петокот, а се очекува бројот на уапсени да расте, изјави министерот за правда Бекир Бозда ...
1 436 437 438 439 440 446 4380 / 4459 НАПИСИ