24-ЧАСОВНО ОБЕЗБЕДУВАЊЕ И МОНИТОРИНГ ЗА ОФИЦЕРСКИОТ ДОМ ВО БИТОЛА

  24-ЧАСОВНО ОБЕЗБЕДУВАЊЕ И МОНИТОРИНГ ЗА ОФИЦЕРСКИОТ ДОМ ВО БИТОЛАОфицерски дом продолжи да се руинира, иако уште претходната локална власт склучила договор за негово обезбедување (Фото: СДК)

  Општина Битола распиша тендер за 24-часовно обезбедување и мониторинг на Офицерскиот дом, споменик на културата од прва категорија. Целта е да се заштити објектот од натамошно оштетување, демолирање, како и од влегување на несовесни граѓани во внатрешноста.

  Од Општината велат дека ова не е прв објавен тендер за обезбедување на Офицерскиот дом и дека тој веќе има 24-часовно обезбедување и мониторинг. Новиот тендер се распишува за следниот период, со цел Офицерскиот дом да има континуирана заштита и да не дојде до вакуум простор во обезбедувањето на објектот, откако ќе заврши постоечкиот договор.

  Дознаваме дека договор за обезбедување на Офицерскиот дом бил склучен уште во времето на претходната локална власт. И покрај тоа, објектот продолжи да се руинира. Денес е со оштетена и ишчкртана фасада, искршени врати и прозорци и со откорнати електрична инсталација и паркет. Воедно, пред неколку недели, непознато лице влезе во Домот и запали оган, но, за среќа, беше навремено изгаснат.

  Поради руинираноста на објектот, против ексградоначалникот Владимир Талески се води судска постапка по обвинението за недоволна грижа за Офицерскиот дом.

  Ж. ЗДРАВКОВСКА

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари