ДВАЈЦАТА МЛАДИ БИТОЛЧАНИ КОИ ВЧЕРА ПОЧИНАА ОД КОВИД-19 БИЛЕ ДОНЕСЕНИ ВО БОЛНИЦА ВО МНОГУ ТЕШКА СОСТОЈБА

  ДВАЈЦАТА МЛАДИ БИТОЛЧАНИ КОИ ВЧЕРА ПОЧИНАА ОД КОВИД-19 БИЛЕ ДОНЕСЕНИ ВО БОЛНИЦА ВО МНОГУ ТЕШКА СОСТОЈБАОд почетокот на пандемијата, во Битола починаа околу 90 луѓе од ковид-19 (Фото: СДК.МК)

  Двајцата пациенти на 38 и 39 години кои вчера починаа од ковид-19 на Клиничката болница во Битола биле донесени во многу тешка здравствена состојба, соопштија од Министерството за здравство.

  „Триесет и деветгодишниот пациент 12 дена се лекувал сам дома и имал екстремно ниска сатурација од 38 проценти. Откако бил хоспитализиран, веднаш бил ставен на кислородна терапија, а му била давана и интензивна терапија по протокол, но болеста прогресирала. Пациентот немал коморбидитети“, соопштија од Министерството.

  И 38-годишниот пациент, кој имал хипергликемија, исто бил хоспитализиран во тешка состојба, со ниска сатурација од 61% и масивна бронхопневмонија. И тој бил ставен на кислородна поддршка.

  Тие беа меѓу шесте лица од Битола кои вчера починаа од ковид-19. Од почетокот на пандемијата, во Битола починаа околу 90 луѓе.

  Ж. ЗДРАВКОВСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира