ФЛАМИНГА ОД ГЕРМАНИЈА И ЗЕБРИ ОД ЧЕШКА НАПРОЛЕТ ЌЕ СТИГНАТ ВО СКОПСКАТА ЗООЛОШКА

  ФЛАМИНГА ОД ГЕРМАНИЈА И ЗЕБРИ ОД ЧЕШКА НАПРОЛЕТ ЌЕ СТИГНАТ ВО СКОПСКАТА ЗООЛОШКАПокрај фламингата и зебрите од Зоолошката градина преговараат со неколку градини да стигнат во Скопје и пингвини. -Директорот Ѓорѓи Галетановски минатата недела беше во посета на Зоолошката во Виена. (Фото: Зоолошка градина)

  Напролет во скопската Зоолошка градина ќе стигнат нови животни, фламинга и зебри. Фламингата ќе бидат донација од Зоолошката градина во Келн, а зебрите од градината во чешкиот град Либерец.

  „Веќе е договорено Зоолошката градина да добие за прв пат фламинга, како и две зебри. Наскоро ќе почнеме со изградба на живеалиштата, кои до март треба да бидат готови. Во преговори сме со неколку Зоолошки градинки, догодина во Скопје да стигнат и пингвини“, вели директорот на Зоолошката градина, Ѓорѓи Галетановски.

  За изградба на живеалиштата за зебрите и фламингата Град Скопје зема кредит од Светска банка во висина од 10 милиони денари.

  Во септември Зоолошката градина после 26 години повторно доби слонови. Слониците Дуња и Даела стигнаа од Белгија, а за нив беше изградено ново живеалиште. Дуња има 49 години и е најголема азиска слоница, а Даела е африканска шумска слоница која има 30 години.

  Во Зоолошката градина од почетоков на ноември почна акција за чистење на базените во живеалиштата. Директорот Галетановски потпиша меморандум за соработка со затворот Шутка, со кој се предвидува затвореници да волонтираат и да им помагаат на вработените за чистење на градината.

  А. АНТЕВСКА

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари