ИНСПЕКТОРИТЕ ОД ГРАД СКОПЈЕ ЌЕ ОДАТ НА ОБУКИ ЗА ПОЕФИКАСНО ДА РАБОТАТ И ПОДОБРО ДА КОМУНИЦИРААТ

  ИНСПЕКТОРИТЕ ОД ГРАД СКОПЈЕ ЌЕ ОДАТ НА ОБУКИ ЗА ПОЕФИКАСНО ДА РАБОТАТ И ПОДОБРО ДА КОМУНИЦИРААТВо текот на обуката испекторите ќе се обучуваат и како да избегнуваат недоразбирање и конфликти при работа на терен. (Фото: СДК.МК)

  Инспекторите од Град Скопје ќе одат на обуки за поефикасно да го вршат инспекцискиот надзор. Град Скопје склучи договор за образовни услуги и услуги за стручно усовршување со Друштво за друго образование на возрасни и консалтинг услуги „Академија Ц. Е. С. – Скопје“. Вредноста на договорот е 543.036 денари (8.800 евра) со пресметан ДДВ.

  Според договорот објавен на Бирото за јавни набавки, ќе се обучуваат 39 инспектори за решавање на проблеми со цел спроведување ефикасен и унифициран инспекциски надзор. Инспекторите треба да стекнат и комуникациски вештини и тоа еднонасочна и двонасочна,  вербална и невербална, формална и неформална комуникација. Исто така, во текот на обуката испекторите ќе се обучуваат и како да избегнуваат недоразбирање и конфликти при работа на терен.

  Град Скопје и скопските општини од први јануари година имаат заедничка инспекција. Тоа значи дека сите инспектори, и на Град Скопје и на Општините, можат секаде да интервенираат и да казнуваат за прекршоци од комуналната сфера и загадувањето. За цело Скопје сега има вкупно 115 инспектори и комунални редари, а се координирани од Инспекторатот на Град Скопје.

  А. АНТЕВСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира