МАКЕДОНСКИТЕ И БУГАРСКИТЕ ПОГРАНИЧНИ ОПШТИНИ ЌЕ СЕ ЗДРУЖАТ ЗА ЕВРОПСКИ ПАРИ

  МАКЕДОНСКИТЕ И БУГАРСКИТЕ ПОГРАНИЧНИ ОПШТИНИ ЌЕ СЕ ЗДРУЖАТ ЗА ЕВРОПСКИ ПАРИИдејата за формирање на Асоцијација на општини од прекуграничните региони на Македонија и Бугарија потекнала од европратеници од Бугарија. - Градиночалниците од Македонија и Бугарија денеска во Куманово (Фото: СДК.МК)

  Триесетина градоначалници и кметови од пет погранични македонски и бугарски региони, денеска во Куманово дадоа поддршка за формирање на Асоцијација на општини од прекуграничните региони на Македонија и Бугарија. Во Асоцијацијата ќе членуваат општини од североисточниот, источниот, југоисточниот, благоевградскиот и ќустендилскиот регион, а ќе има за цел заедничко настапување и учество на регионите на проекти за прекугранична соработка во фондовите не ЕУ.

  „Наша основна задача ќе биде развој на регионите и заедничко лобирање на проекти од областа на социјалната заштита, образованието и културата. Ние општините од Република Македонија ќе го користиме искуството на нашите колеги од соседна Бугарија, и со тоа ќе добиеме поголема можност не само општините, туку и институциите што ние ги претставуваме да се зближат и заедно да аплицираат за европски пари кои ни се ставени на располагање“, изјави градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски, кој како домаќин ја образложи идејата пред останатите негови колеги.

  Идејата за формирање на Асоцијација на општини од прекуграничните региони на Македонија и Бугарија потекнала од европратеници од Бугарија кон крајот на минатата година во Ќустендил, па таму за еден месец ќе со одржи конститутивното собрание.

  Асоцијацијата доби поддршка и од Министерството за локална самоуправа, па на денешната средба соработката на општините ја поздрави заменик-министерот Дејан Павлевски, како и од Бугарската амбасада.

  С. НИКОЛИЌ

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира