ОПШТИНА АЕРОДРОМ ЌЕ ГРАДИ ОПШТИНСКА ЗГРАДА, РАСПИШАН КОНКУРС ЗА ИДЕЈНО РЕШЕНИЕ

  ОПШТИНА АЕРОДРОМ ЌЕ ГРАДИ ОПШТИНСКА ЗГРАДА, РАСПИШАН КОНКУРС ЗА ИДЕЈНО РЕШЕНИЕ„Од формирањето на Општината во 2005 месечниот трошок за кирија ни е 8.000 евра“, вели градоначалникот Марин.(Фото: СДК.МК)

  Општина Аеродром ќе гради општинска зграда за повеќе да не дава пари за кирија. Деновиве објавен е конкурс за избор на идејно архитектонско решение за проектирање на управна зграда. Зградата ќе се гради во населбата Ново Лисиче, на просторот после крстосницата со булевар Србија и ќе биде со површина од 4.500 квадратни метри.

  Градоначалникот на Општина Аеродром Златко Марин вели дека сè уште не се дефинирано финансирањето на објектот и кога би стартувале градежните работи.

  „Се решивме за овој чекор бидејќи од формирањето на Општината во 2005 година ние даваме пари за кирија. Месечниот трошок за кирија ни е 8.000 евра или 96.000 евра годишно. Доколку се решиме сами да ја градиме без помош од Владата тогаш ќе земеме кредит од домашна комерцијална банка“, вели Марин.

  Конкурсот трае до 1 март. Во него покрај задолжителните критериуми за проектирање соодветни работни простории, како и простории за прием на граѓани, се бара да се предвидат и современи технологии на градење со материјали и решенија што ќе овозможат висок степен на енергетска ефикасност.

  Оценувањето на трудовите ќе го врши стручно жири, а Општината ќе додели и парични награди за најдоброто идејно решение за нова општинска зграда, и тоа 300 000, 100 000 и 50 000 денари.

  А. АНТЕВСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира