ОСУМДЕСЕТ ДЕЦА СЕ ОТПИШАЛЕ ОД ШТИПСКИТЕ УЧИЛИШТА И ГРАДИНКИ ОД СТАРТОТ НА УЧЕБНАТА ГОДИНА

  ОСУМДЕСЕТ ДЕЦА СЕ ОТПИШАЛЕ ОД ШТИПСКИТЕ УЧИЛИШТА И ГРАДИНКИ ОД СТАРТОТ НА УЧЕБНАТА ГОДИНАСредното медицинско училиште „Јане Сандански“ бележи најмасовно отпишување ученици, вкупно 16 (Фото: СДК.МК)

  Од почетокот на учебната година, штипските училишта и градинки ги напуштиле над 80 ученици. Ова најмасовно се случува во ОУ „Ванчо Прќе“ и во средното медицинско училиште, од кои се отпишале по 16 ученици.

  Според секторот за образование на Општина Штип, вкупно 24 ученици се отпишале од основните, а 29 од средните училишта во градот.

  „Ако утврдиме дека отсуствата на учениците се од економски причини, исселување и слично, тогаш ние како локална самоуправа немаме ингеренции за решавање на проблемот, но ако се утврди дека ученикот е отпишан поради отсуство од настава или по други основи, ќе делуваме соодветно законската регулатива“, вели раководителката Билјана Казанџиска.

  Отпишувања има и во градинките.

  „Сопругот замина на работа во Германија, а сега заминувам и јас со двете ќерки. Овде немав работа, иако сум со факултет. Сопругот се снајде таму и обезбеди работа и стан. Таму барем ќе бидеме сите заедно“, вели младата мајка Благица О. пред исселувањето од Штип.

  Отпишувања од училиштата и од градинките бележат и останатите градови.

  Во Општина Кочани бројката на отпишани ученици во последните три месеци се движи околу 40. Нешто помал број на отпишани има во Виница, Делчево, Берово, Пробиштип, Свети Николе и во Радовиш. Но, последните два града и натаму бележат населување на жени од Албанија, кои се мажат со локални ергени.

  Т. ЈОВАНОВСКИ

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира