ПЕНЗИОНЕРИТЕ БАРААТ ОД СОБРАНИЕТО ЗАКОНСКИ ИЗМЕНИ ЗА ДА МОЖЕ ДА ИМ ПОКАЧАТ ПЕНЗИИТЕ

  ПЕНЗИОНЕРИТЕ БАРААТ ОД СОБРАНИЕТО ЗАКОНСКИ ИЗМЕНИ ЗА ДА МОЖЕ ДА ИМ ПОКАЧАТ ПЕНЗИИТЕПензаионерите бараат линеарно, а не процентуално покачување на пензиите, минималната пензија да изнесува 18.000 денари. (Фото: СДК.МК)

  Сојузот на пензионери – Пензионери за достоинствен живот до Собранието поднесе Иницијатива за измена и дополнување на Законот за пензиско и инвалидско осигурување и за дополнување на Законот за здравствено осигурување по скратена постапка. Ова денес е одлучено на заедничкиот состанок на Извршниот одбор на Сојузот, на кој присуствуваа претставници на здруженијата на пензионери од повеќе градови, а кој се одржа во Тетово.

  „Законот за измени и дополнување на Законот за ПИОМ вчера го поднесов во Собранието, како и Законот за измени во Законот за здравствено осигурување. Во нив се опфатени сите наши барања, а тоа се линеарно, а не процентуално покачување на пензиите, минимална пензија да изнесува 18.000 денари, да нема партиципација за болничко лекување за мажите постари од 64 години и за жените постари од 62 години. Сега чекаме политичките партии кои се во Собранието да ги поддржат овие наши барања и откако ќе поминат на собраниските комисии, тие да се најдат на гласање во Собранието“, изјави Драган Угриновски, претседател на Сојузот на пензионери – Пензионери за достоинствен живот.

  Пензионерите најавуваат дека, кога овие законски измени ќе дојдат на одлучување во Собранието, ќе бараат пратениците да гласаат за нив со поединечно гласање.

  З. АНДОНОВ

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира