ПОЛИЦИЈАТА И НОВИНАРИТЕ СИ ГИ ЗАМЕНИЈА УЛОГИТЕ ВО БИТОЛА

a:2:{s:16:"td_post_template";s:22:"single_template_civica";s:9:"td_source";s:47:"Битола,(САКАМДАКАМЖАМ.МК)

  ПОЛИЦИЈАТА И НОВИНАРИТЕ СИ ГИ ЗАМЕНИЈА УЛОГИТЕ ВО БИТОЛА

  Новинарите станаа полицајци, а полицајците новинари на денешната работилница за зголемување на взаемната доверба помеѓу МВР и медиумите во Битола. Учесниците се вклучија во вежбовни активности  поврзани за импровизирани случаи. Едниот од нив беше случај на семејно насилство, во кое полицаец наводно изјавил дека тоа е семеен проблем и дека полицијата претпочита да не се меша. Дел од новинарите беа полицајци кои одржаа прес конференција за медиумите. Полицајците пак беа новинари на пресот и поставуваа прашања.policajci-novinari-3

  Беше импровизирана и ситуација на тешка сообраќајна несреќа, а новинарите во улога на полицајци го обезбедуваа теренот. Полицајците пак беа новинари и камермани во обид да снимат што повеќе  материјал од незгодата.
  „Недоразбирањата условно речено, односно моментите во кои новинарите и полицијата се судираат тоа се кога имаме казнено правни настани како тешки кривични дела,убиства, жртви, како настани кои предизвикуват поголем интерес кај јавноста, а од самиот тој факт и нагласена потреба кај новинарите да изврстуваат. Полицијата тогаш пак треба да ја сработи квалитетно работата на терен, а новинарите бараат брза информација”, изјави м-р Стефан Димовски од СВР Охрид.
  Тој додаде дека взаемната соработка е значајна, дека треба да се познаваат полицискиот и новинарскиот кодекс и етика, а во иднина да се донесе и стратегија за односи со јавноста во полицијата. Организатори беа МВР и ОБСЕ.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира