СО НЕДЕЛИ СТОЈАТ УНИШТЕНИ ПОСТАМЕНТИТЕ НА УКРАДЕНИТЕ БИСТИ НА КОЛЕ НЕДЕЛКОВСКИ И НИКОЛА ВАПЦАРОВ ВО СКОПСКИОТ ПАРК, ГРАДОТ НЕ РЕАГИРА

  СО НЕДЕЛИ СТОЈАТ УНИШТЕНИ ПОСТАМЕНТИТЕ НА УКРАДЕНИТЕ БИСТИ НА КОЛЕ НЕДЕЛКОВСКИ И НИКОЛА ВАПЦАРОВ ВО СКОПСКИОТ ПАРК, ГРАДОТ НЕ РЕАГИРАПортретите излиени во бронза на Неделковски и Вапцаров се украдени. (Фото: К. Попов)

  Бистите на Коле Неделковски и Никола Вапцаров во Градскиот парк со денови стојат урнати и уништени. Постаментите на кои стоеја бистите се урнати, искршени и исшкртани со спреј, а портретите излиени во бронза на Неделковски и Вапцаров украдени.

  Бистите се уништени две недели, но никој не реагира ниту ги крева постаментите.

  Од Град Скопје под чија надлежност е Градскиот парк не добивме одговор зошто постаментите за бистите се оставени да лежат оштетени, ниту дали е пријавена кражба на бистите во МВР.

  А. АНТЕВСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира