ПОЖАР ВО ПАРКОТ НА РЕТКИ ПТИЦИ ЕЗЕРАНИ ВО ПРЕСПА ВО КОЈ ШВАЈЦАРИЈА ВЛОЖИ 5 МИЛИОНИ ДОЛАРИ

  ПОЖАР ВО ПАРКОТ НА РЕТКИ ПТИЦИ ЕЗЕРАНИ ВО ПРЕСПА ВО КОЈ ШВАЈЦАРИЈА ВЛОЖИ 5 МИЛИОНИ ДОЛАРИЕзерани е заштитен резерват на ретки птици за кој минатата година Швајцарската агенција за развој преку програма на УНДП вложи 5 милиони долари (Фото: СДК.МК)

  Гори трска и друга нискостеблеста вегетација во Паркот на природата Езерани во Преспа.

  Дува силен ветер и го шири пожарот, а пламените јазици на терен ги гаснат и ренџерите од паркот.

  Езерани е заштитен резерват на ретки птици, за кој минатата година Швајцарската агенција за развој преку програма на УНДП вложи 5 милиони долари.

  Ж. ЗДРАВКОВСКА

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари