ПРОНАЈДЕНО ТЕЛОТО НА МОМЧЕТО ШТО ИСЧЕЗНА ВО ПРЕСПАНСКОТО ЕЗЕРО

  ПРОНАЈДЕНО ТЕЛОТО НА МОМЧЕТО ШТО ИСЧЕЗНА ВО ПРЕСПАНСКОТО ЕЗЕРОТелото по два дена трагање од нуркачи е пронајдено во туристичката населба Претор, во близина на местото каде што момчето исчезна. (Фото: СДК.МК)

  Пронајдено е тeлото на 16-годишното момче кое завчера исчезна во водите на Преспанското Езеро, потврди градоначалникот на Ресен Живко Гошаревски. Телото по два дена трагање од нуркачи е пронајдено во туристичката населба Претор, во близина на местото каде што момчето исчезна.

  Тоа се изгуби во водите на Преспанското Езеро во саботата попладнето околу 18 часот, за време на праникот Илинден, кога со другари се возеа со педалина низ езерото во туристичката населба Претор.

  Според изјавата на концесионерот на педалините Ведат Адемовски, педалината била исправна и не се превртела, туку момчињата скокале од неа.

  По несреќата во Претор, полицијата сѐ уште нема детални информации дали лицата носеле елеци за спасување, како што налага законската обврска. Нуркачи кои учествуваа во потрагата по исчезнатиот рекоа дека момчињата не носеле елеци.

  Ж. ЗДРАВКОВСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира