ПУКНА АЗБЕСТНА ЦЕВКА И ПОПЛАВИ УЛИЦИ ВО БИТОЛА

  ПУКНА АЗБЕСТНА ЦЕВКА И ПОПЛАВИ УЛИЦИ ВО БИТОЛАСообраќајот се нормализираше откако по половина час беше сопрено истекувањето на водата (Фото: СДК.МК)

  Вода се излеа по улици во центарот на Битола откако пукна големата азбестна цевка. Таа течеше и по коловозот на една од најоптоварените улици, Димитар Илиевски-Мурато, која се пресекува со Широк Сокак кај хотелот „Епинал“, како и по околни улици.

  Од јавното претпријатие ,,Водовод” соопштија дека се работи за дефект на најголемата азбестна цевка, која минува низ улиците Ленинова, Кирил и Методиј и Стево Патако.

  ,,Наши екипи веднаш излегоа на терен и веќе се работи на отстранување на дефектот”, рече директорот Горан Козаров.

  Екипите на ,,Водовод” го запреа истекувањето на водата за помалку од половина час и на улиците се нормализираше сообраќајот.

  Ж. ЗДРАВКОВСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира