СТРУЖАНИ НА ПРОТЕСТ ЗА ЗАПАЛЕНАТА ДЕПОНИЈА

  СТРУЖАНИ НА ПРОТЕСТ ЗА ЗАПАЛЕНАТА ДЕПОНИЈАПротестот ќе започне на кружниот тек кај струшкото “Пливалиште“, а треба да заврши на кружниот тек на влезот на градот. Стружани на кратко ќе го блокираат магистралниот пат Струга- Ќафасан-Дивата депонија во Струга (Фото:СДК.МК)

  Граѓанската иницијатива „Доста“ од Струга денеска ќе организира протестен марш поради нерешавање на проблемот со запалената дива депонија .

  Протестот ќе започне на кружниот тек кај  струшкото “Пливалиште“, а треба да заврши на кружниот тек на влезот на градот. Стружани на кратко ќе го блокираат магистралниот пат Струга- Ќафасан.

  “Доставени се барања до премиерот Зоран Заев , Министерството за заштита на животната средина и општина Струга  за брза реакција и преземање акција за целосно гаснење на депонијата во најбрз можен рок“, изјавија од иницијативата “Доста“.

  Д. ЧУБРИЌ

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира