ВАКЦИНИРАЊЕТО ДЕЦА СО ГОЛЕМ ОПФАТ ВО ВЕЛЕШКО, ЗАБОЛЕНИ ГЛАВНО ВЕЛЕШАНИ КОИ РАБОТАТ ВО СКОПЈЕ

  ВАКЦИНИРАЊЕТО ДЕЦА СО ГОЛЕМ ОПФАТ ВО ВЕЛЕШКО, ЗАБОЛЕНИ ГЛАВНО ВЕЛЕШАНИ КОИ РАБОТАТ ВО СКОПЈЕВо Велешко имало само 23 невакцинирани деца од основни училишта (Фото: СДК.МК)

  На подрачјето на ЈЗУ Здравствен дом Велес има голем опфат на вакцинирани деца против морбили, што ја става општината на врвот на процесот на имунизација во земјава. Поради тоа, и нема случаи на деца заболени од мали сипаници, а оние кои заболеле, се велешани кои секојдневно по работа патуваат за Скопје.

  „Во Велешко, заедно со општините Градско и Чашка, од околу 8.000 ученици во основното образование имало само 23 невакцинирани деца, што е 0,3%. Од нив, шестмина овие денови биле вакцинирани по прогласувањето на епидемија на мали сипаници. Слични се бројките и за претшколска возраст, каде од 4.500 деца, само 100 не биле вакцинирани, што е 2,2%“, изјавија од службата за вакцинација на деца.

  Изминативе денови додека трае Европската недела на имунизација, 28 деца биле вакцинирани за морбили, 35 за тетанус и биле дадени пет дози за ХПВ. Во Велешко годинава има 24 заболени од морбили.

  „Од заболените, само пет се бебиња на возраст до една година, возраст кога и не можеле да примат вакцина. Сите останати се родени од 1973, па нагоре, и тоа вработени во Скопје“, рече д-р Билјана Трајкова, епидемиолог во Центарот за јавно здравје во Велес.

  П. ПЕЧКОВ

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира