Таг: вакцинација

1 2 3 10 / 30 НАПИСИ
ОД УТРЕ БЕСПЛАТНИ ВАКЦИНИ ПРОТИВ ГРИП ЗА ПОСТАРИ ОД 65 ГОДИНИ

ОД УТРЕ БЕСПЛАТНИ ВАКЦИНИ ПРОТИВ ГРИП ЗА ПОСТАРИ ОД 65 ГОДИНИ

Од утре почнува бесплатното вакцинирање против сезонски грип за лица на 65 години, објави министерот за здравство Венко Филипче. Тој вели дека се наба ...
ВАКЦИНАТА ГИ НАМАЛУВА ЗА ПОЛОВИНА СЕРИОЗНИТЕ ПОСЛЕДИЦИ ОД ГРИП КАЈ ДЕЦАТА И ЗА ТРЕТИНА КАЈ ВОЗРАСНИТЕ, ПОКАЖАА ДВЕ НОВИ СТУДИИ

ВАКЦИНАТА ГИ НАМАЛУВА ЗА ПОЛОВИНА СЕРИОЗНИТЕ ПОСЛЕДИЦИ ОД ГРИП КАЈ ДЕЦАТА И ЗА ТРЕТИНА КАЈ ВОЗРАСНИТЕ, ПОКАЖАА ДВЕ НОВИ СТУДИИ

Вакцината за грип го намалува ризикот од сериозни последици кај возрасните за една третина, и ризикот од хоспитализација кај децата за половина, покаж ...
НЕ ОТСТАПУВАМЕ ОД ОДЛУКАТА ВАКЦИНАЦИЈАТА ДА БИДЕ ЗАДОЛЖИТЕЛНА ЗА УПИС ВО УЧИЛИШТЕ И ГРАДИНКА, РЕЧЕ ФИЛИПЧЕ

НЕ ОТСТАПУВАМЕ ОД ОДЛУКАТА ВАКЦИНАЦИЈАТА ДА БИДЕ ЗАДОЛЖИТЕЛНА ЗА УПИС ВО УЧИЛИШТЕ И ГРАДИНКА, РЕЧЕ ФИЛИПЧЕ

Не отстапуваме од тоа да не се примаат невакцинирани деца во градинките и училиштата, бидејќи вакцинацијата даде добар резултат и бројот на новозаболе ...
ДЕНЕС ПОЧНУВА ВАКЦИНАЦИЈАТА ЗА РОТАВИРУС И ПНЕВМОКОК, ДО СЕГА 30.000 ВАКЦИНИРАНИ ЗА МАЛИ СИПАНИЦИ

ДЕНЕС ПОЧНУВА ВАКЦИНАЦИЈАТА ЗА РОТАВИРУС И ПНЕВМОКОК, ДО СЕГА 30.000 ВАКЦИНИРАНИ ЗА МАЛИ СИПАНИЦИ

Од денес почнува вакцинацијата со новите вакцини за ротавирус и пневмокок, која Министерството за здравство ја воведе во редовниот календар за имуниза ...
ХПВ ВАКЦИНАТА Е ИЗУМ НА 21. ВЕК, ШТИТИ ОД МАЛИГНО ЗАБОЛУВАЊЕ, ВЕЛАТ ДОКТОРИТЕ НА ХУМАНИТАРНАТА ТУРА СО ВЕЛОСИПЕДИ ОД АТИНА ДО ГРАЦ

ХПВ ВАКЦИНАТА Е ИЗУМ НА 21. ВЕК, ШТИТИ ОД МАЛИГНО ЗАБОЛУВАЊЕ, ВЕЛАТ ДОКТОРИТЕ НА ХУМАНИТАРНАТА ТУРА СО ВЕЛОСИПЕДИ ОД АТИНА ДО ГРАЦ

Доктори од Европското здружение за гинеколошка онкологија на тура со велосипеди во рамки на хуманитарната иницијатива „Ride4Women“ за подигање на јавн ...
ЕПИДЕМИЈАТА НА МАЛИ СИПАНИЦИ СЕ ШИРИ, ЌЕ ЗАПРЕ САМО СО ВАКЦИНИРАЊЕ

ЕПИДЕМИЈАТА НА МАЛИ СИПАНИЦИ СЕ ШИРИ, ЌЕ ЗАПРЕ САМО СО ВАКЦИНИРАЊЕ

Епидемијата од мали сипаници не стивнува и, според податоците од Институтот за јавно здравје, досега се регистрирани 1.745 заболени. Д-р Жарко Караџов ...
САМО СО 95 ОТСТО ОПФАТ НА ВАКЦИНИРАНИ МОЖЕ ДА СЕ ОБЕЗБЕДИ КОЛЕКТИВЕН ИМУНИТЕТ, ВЕЛИ МИНИСТЕРОТ ФИЛИПЧЕ

САМО СО 95 ОТСТО ОПФАТ НА ВАКЦИНИРАНИ МОЖЕ ДА СЕ ОБЕЗБЕДИ КОЛЕКТИВЕН ИМУНИТЕТ, ВЕЛИ МИНИСТЕРОТ ФИЛИПЧЕ

Министерот за здравство Венко Филипче апелираше родителите да ги вакцинираат децата, бидејќи само така заштитуваат од заразни болести и само така може ...
ДЕЦАТА РОДЕНИ ВО ЈАНУАРИ 2014 ТРЕБА ДА ТРГНАТ НА ШКОЛО, НО НЕ МОЖАТ ОТИ НЕ СЕ ВАКЦИНИРАНИ ЗА МАЛИ СИПАНИЦИ

ДЕЦАТА РОДЕНИ ВО ЈАНУАРИ 2014 ТРЕБА ДА ТРГНАТ НА ШКОЛО, НО НЕ МОЖАТ ОТИ НЕ СЕ ВАКЦИНИРАНИ ЗА МАЛИ СИПАНИЦИ

Децата родени во јануари 2014 треба од септември да тргнат на училиште, ама не можат да добијат документ за вакцинација, оти не можат да бидат вакцини ...
ВО ПОВАРДАРЈЕТО И ОВЧЕ ПОЛЕ ЗА 30 ГОДИНИ НЕМА СЛУЧАЈ НА ТЕШКА РЕАКЦИЈА ОД ВАКЦИНА, КАЖАА НА ТРИБИНА ВО ВЕЛЕС

ВО ПОВАРДАРЈЕТО И ОВЧЕ ПОЛЕ ЗА 30 ГОДИНИ НЕМА СЛУЧАЈ НА ТЕШКА РЕАКЦИЈА ОД ВАКЦИНА, КАЖАА НА ТРИБИНА ВО ВЕЛЕС

Во Повардарјето и Овче Поле за 30 години нема регистрирано ниту еден случај на тешка реакција предизвикана од која било вакцина, вклучувајќи ја и таа ...
МОЖНО Е НЕВАКЦИНИРАНИ ДЕЦА ДА СЕ ЗАПИШАТ ВО ПРВО ОДДЕЛЕНИЕ, НО ДО СЕПТЕМВРИ ДА СЕ ВАКЦИНИРААТ, ВЕЛИ МИНИСТЕРОТ ЗА ОБРАЗОВАНИЕ АДЕМИ

МОЖНО Е НЕВАКЦИНИРАНИ ДЕЦА ДА СЕ ЗАПИШАТ ВО ПРВО ОДДЕЛЕНИЕ, НО ДО СЕПТЕМВРИ ДА СЕ ВАКЦИНИРААТ, ВЕЛИ МИНИСТЕРОТ ЗА ОБРАЗОВАНИЕ АДЕМИ

Можно е децата да бидат запишани во прво одделение, а во меѓувреме да се вакцинираат, рече министерот за образование Арбер Адеми, одговарајќи на новин ...
1 2 3 10 / 30 НАПИСИ