ЗА ДЕСЕТ ГОДИНИ ПРЕПОЛОВЕН БРОЈОТ НА ПРВООДДЕЛЕНЦИТЕ ВО ШТИП, 52 ПРВАЧИЊА ВО ОПШТИНА КАРБИНЦИ ДОБИЈА ПО 3.000 ДЕНАРИ

  ЗА ДЕСЕТ ГОДИНИ ПРЕПОЛОВЕН БРОЈОТ НА ПРВООДДЕЛЕНЦИТЕ ВО ШТИП, 52 ПРВАЧИЊА ВО ОПШТИНА КАРБИНЦИ ДОБИЈА ПО 3.000 ДЕНАРИОд планираните 640, наставата во Штип ја почнуваат 200 првачиња помалку (Фото: СДК.МК)

  Штипските првачиња ја почнуваат новата учебна година со нови ранци и училиштен прибор, што Општина Штип ги обезбеди преку спонзори. Ваква донација обезбеди и Општина Карбинци, каде што бројот на првооделенците исто така е намален во однос на планираните и изнесува 52. Оваа општина ги награди првачињата и со по 3.000 денари.

  И штипските општински власти се загрижени за бројот на запишаните првачиња, затоа што за една деценија нивниот број е преполовен. Од 800-900 првоодделенци колку што се запишуваа пред десетина години, ова лето нивниот број е сведен на 430. Од планираните 640, наставата ја почнуваат 200 ученици помалку.

  Од општинскиот сектор за образование велат дека бројот на првачињата во изминатава деценија константно опаѓа. Не само што секоја година се намалува бројот на новородените деца, туку се намалува и бројот на запишаните, главно поради миграцијата и иселувањето во странство.

  „Загрижува податокот дека во претходните години имавме намалување на запишани ученици од десетина проценти, а сега е дури 30 проценти“, вели Соња Николова од Секторот за образование при Општина Штип.

  Во средните училишта во Штип во прва година се запишани 470 ученици, помалку од лани. Ваквите појави се присутни и во соседните градови во регионот.

  Т. ЈОВАНОВСКИ

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира