4 МАКЕДОНСКИ РОМАНИ ВО ПОТЕСЕН КРУГ ЗА НАГРАДАТА ЗА ЛИТЕРАТУРА НА ЕУ

  4 МАКЕДОНСКИ РОМАНИ ВО ПОТЕСЕН КРУГ ЗА НАГРАДАТА ЗА ЛИТЕРАТУРА НА ЕУВо потесниот избор има 47 автори од 13 земји, а добитниците ќе бидат објавени на 19 мај.

  Романи на четворица македонски писатели влегоа во потесна конкуренција за Наградата за литература на Европската Унијa.

  Станува збор за делата: „Утеха за голите“ на Давор Стојановски, во издание на „Или-или“, „Другата страна“ на Ѓорѓи Крстевски („Бегемот“), „Последните денови на Ханс“ („Или-или“) и „Страв од варвари“ на Петар Андоновски во издание на „Или-или“.

  Во потесниот избор има 47 автори од 13 земји, а добитниците ќе бидат објавени на 19 мај.

  Македонски автори кои ја добиле наградата за литература на ЕУ досега се Гоце Смилевски во 2010 („Сестрата на Зигмунд Фројд“) и Лидија Димковска во 2013 за „Резервен живот“.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира