Таг: литература

ПОЧИНА МИЛАН ВЛАЈЧИЌ, ЛЕГЕНДАРНИОТ СРПСКИ ФИЛМСКИ КРИТИЧАР

ПОЧИНА МИЛАН ВЛАЈЧИЌ, ЛЕГЕНДАРНИОТ СРПСКИ ФИЛМСКИ КРИТИЧАР

Легендарниот српски новинар, писател, литературен и филмски критичaр Милан Влајчиќ ненадејно почина синоќа во Белград. Имаше 83 години, и буквално до ...
ПЕТАР АНДОНОВСКИ ЈА ДОБИ ЕВРОПСКАТА НАГРАДА ЗА ЛИТЕРАТУРА ЗА РОМАНОТ „СТРАВ ОД ВАРВАРИ“

ПЕТАР АНДОНОВСКИ ЈА ДОБИ ЕВРОПСКАТА НАГРАДА ЗА ЛИТЕРАТУРА ЗА РОМАНОТ „СТРАВ ОД ВАРВАРИ“

Македонскиот писател Петар Андоновски е еден од 13-темина лауреати на Наградата за литература на Европската Унија, соопшти денеска жирито, во кое член ...
4 МАКЕДОНСКИ РОМАНИ ВО ПОТЕСЕН КРУГ ЗА НАГРАДАТА ЗА ЛИТЕРАТУРА НА ЕУ

4 МАКЕДОНСКИ РОМАНИ ВО ПОТЕСЕН КРУГ ЗА НАГРАДАТА ЗА ЛИТЕРАТУРА НА ЕУ

Романи на четворица македонски писатели влегоа во потесна конкуренција за Наградата за литература на Европската Унијa. Станува збор за делата: „Уте ...
ПОЧИНА АМЕРИКАНСКАТА НОБЕЛОВКА ТОНИ МОРИСОН

ПОЧИНА АМЕРИКАНСКАТА НОБЕЛОВКА ТОНИ МОРИСОН

Американската нобеловка за литература Тони Морисон, една од најголемите современи писателки, почина во болница во Њујорк на 88 години, соопшти денеска ...
БРИТАНЕЦОТ ИШИГУРО ЈА ДОБИ НОБЕЛОВАТА НАГРАДА ЗА ЛИТЕРАТУРА

БРИТАНЕЦОТ ИШИГУРО ЈА ДОБИ НОБЕЛОВАТА НАГРАДА ЗА ЛИТЕРАТУРА

Британскиот автор Казуо Ишигуро е добитникот на Нобеловата награда за литература за 2017 година, соопшти Шведската академија. Образложувајќи го избор ...
ПОЧИНА НОБЕЛОВЕЦОТ ДАРИО ФО

ПОЧИНА НОБЕЛОВЕЦОТ ДАРИО ФО

Дарио Фо, италијанскиот драмски писател и актер прославен со неговата политичка сатира, почина во Милано на 90 години. Фо, меѓу чии драми се и „Случај ...
6 / 6 НАПИСИ