ПЕТАР АНДОНОВСКИ ЈА ДОБИ ЕВРОПСКАТА НАГРАДА ЗА ЛИТЕРАТУРА ЗА РОМАНОТ „СТРАВ ОД ВАРВАРИ“

  ПЕТАР АНДОНОВСКИ ЈА ДОБИ ЕВРОПСКАТА НАГРАДА ЗА ЛИТЕРАТУРА ЗА РОМАНОТ „СТРАВ ОД ВАРВАРИ“„Ова е одлична можност за нас да излеземе од границите“, ни рече Петар Андоновски. (Фото: Фејсбук )

  Македонскиот писател Петар Андоновски е еден од 13-темина лауреати на Наградата за литература на Европската Унија, соопшти денеска жирито, во кое членуваше и македонската писателка Елизабета Баковска. Тој е награден за романот „Страв од варвари“ во издание на „Или-или“.

  „Наградата на ЕУ е одлична можност за нас кои доаѓаме од мали земји, со речиси непреводливи јазици, затоа што македонскиот јазик има малку говорители. Ова е одлична можност за нас да излеземе од границите“, изјави Андоновски за САКАМДАКАЖАМ.МК.

  Тој во 2016 ја доби наградата „Роман на годината“ за 2015, која ја доделуваше „Утрински весник“, за „Телото во кое треба да се живее“.

  Освен Андоновски, уште тројца македонски писатели беа во потесната конкуренција за наградата. Станува збор за делата: „Утеха за голите“ на Давор Стојановски, во издание на „Или-или“, „Другата страна“ на Ѓорѓи Крстевски („Бегемот“ и „Последните денови на Ханс“ („Или-или“). Во потесниот избор беа 47 автори од 13 земји.

  Македонски автори кои ја добиле наградата за литература на ЕУ досега се Гоце Смилевски во 2010 („Сестрата на Зигмунд Фројд“) и Лидија Димковска во 2013 за „Резервен живот“ и Ненад Јолдески за 2016.

  Б. НЕСТОРОСКА

  ЧИТАЊЕТО Е БЕСПЛАТНО.

  АМА НОВИНАРСТВОТО НЕ Е.

  Поддржете го слободното, независно, професионално новинарство. Новинарство со интегритет.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира