Таг: роман

1 2 10 / 14 НАПИСИ
ПО ШЕСТ ГОДИНИ, НОВИОТ РОМАН НА МУРАКАМИ ЌЕ ИЗЛЕЗЕ НА 13 АПРИЛ

ПО ШЕСТ ГОДИНИ, НОВИОТ РОМАН НА МУРАКАМИ ЌЕ ИЗЛЕЗЕ НА 13 АПРИЛ

Славниот јапонски писател Харуки Мукраками во април ќе го објави првиот роман после шест години, најави издавачот „Шинчоша“. Неговиот последен роман, ...
АНГЛИСКИ ПЕН ГО НАГРАДИ РОМАНОТ НА ПЕТАР АНДОНОВСКИ, „ЛЕТО ВО КОЕ ТЕ НЕМА“

АНГЛИСКИ ПЕН ГО НАГРАДИ РОМАНОТ НА ПЕТАР АНДОНОВСКИ, „ЛЕТО ВО КОЕ ТЕ НЕМА“

Романот „Лето во кое те нема“ на македонскиот автор Петар Андоновски се најде меѓу годинашните добитници на наградата „ПЕН преводи“ (PEN Translates aw ...
„СКРИЕНИ ЖЕЛБИ, НЕМИРНИ ПАТУВАЊА“ ОД ВЛАДИМИР ЈАНКОВСКИ Е МАКЕДОНСКИ КАНДИДАТ ЗА НАГРАДАТА ЗА ЛИТЕРАТУРА НА ЕУ ЗА 2022

„СКРИЕНИ ЖЕЛБИ, НЕМИРНИ ПАТУВАЊА“ ОД ВЛАДИМИР ЈАНКОВСКИ Е МАКЕДОНСКИ КАНДИДАТ ЗА НАГРАДАТА ЗА ЛИТЕРАТУРА НА ЕУ ЗА 2022

Романот „Скриени желби, немирни патувања“ од Владимир Јанковски, во издание на „Антолог“, е македонски кандидат за Наградата за литература на Европска ...
„СФИНГА НА ГНЕВОТ“ НА ЖАРКО КУЈУНЏИСКИ Е МАКЕДОНСКИ КАНДИДАТ ЗА КНИЖЕВНАТА НАГРАДА „БАЛКАНИКА“

„СФИНГА НА ГНЕВОТ“ НА ЖАРКО КУЈУНЏИСКИ Е МАКЕДОНСКИ КАНДИДАТ ЗА КНИЖЕВНАТА НАГРАДА „БАЛКАНИКА“

Романот „Сфинга на гневот“ од Жарко Кујунџиски е македонски кандидат за меѓународната книжевна награда „Балканика“, соопшти издавачката куќа „Антолог“ ...
ПИСАТЕЛОТ ДЕЈМОН ГАЛГАТ ОД ЈУЖНА АФРИКА ЈА ДОБИ БУКЕРОВАТА НАГРАДА ЗА РОМАНОТ „ВЕТУВАЊЕТО“

ПИСАТЕЛОТ ДЕЈМОН ГАЛГАТ ОД ЈУЖНА АФРИКА ЈА ДОБИ БУКЕРОВАТА НАГРАДА ЗА РОМАНОТ „ВЕТУВАЊЕТО“

Писателот Дејмон Галгат од Јужна Африка е годинашен добитник на престижната Букерова награда, за неговиот роман „Ветувањето“ (The Promise). Галгат по ...
РАЦИНОВОТО ПРИЗНАНИЕ ГО ДОБИ МИЛОВАН СТЕФАНОВСКИ ЗА РОМАНОТ  „ТЕОРИЈА НА КУЧЕШКАТА ГОДИНА“

РАЦИНОВОТО ПРИЗНАНИЕ ГО ДОБИ МИЛОВАН СТЕФАНОВСКИ ЗА РОМАНОТ „ТЕОРИЈА НА КУЧЕШКАТА ГОДИНА“

Милован Стефановски е добитник на Рациновото признание за 2021, за романот „Теорија за кучешката година“ во издание на „Матица македонска“. Наградата ...
БИТОЛЧАНКАТА САЊА ПОПОВСКА ГО ПОСВЕТИ РОМАНОТ НА СИТЕ БОЛНИ ОД  МУЛТИПЛЕКС СКЛЕРОЗА

БИТОЛЧАНКАТА САЊА ПОПОВСКА ГО ПОСВЕТИ РОМАНОТ НА СИТЕ БОЛНИ ОД МУЛТИПЛЕКС СКЛЕРОЗА

„Девојката со портокалова марама“ е роман во кој битолчанката Сања Поповска преку ликови од имагинацијата ја наслика вистинската борба на лицата со му ...
НАПИШАВ ИСТОРИСКА ФИКЦИЈА ЗА ТИТО, ОТИ НЕГОВАТА ПРИКАЗНА 30 ГОДИНИ СЕ ИЗВИТОПЕРУВА, ВЕЛИ ЗОРАН СПАСОВ-ЅОФ ЗА НОВИОТ РОМАН

НАПИШАВ ИСТОРИСКА ФИКЦИЈА ЗА ТИТО, ОТИ НЕГОВАТА ПРИКАЗНА 30 ГОДИНИ СЕ ИЗВИТОПЕРУВА, ВЕЛИ ЗОРАН СПАСОВ-ЅОФ ЗА НОВИОТ РОМАН

„Тито ми е идол и 25 мај го славам како куќна слава, Св. Тито“, вели авторот Зоран Спасов-Ѕоф за инспирацијата за неговиот роман „Тито, мојот претпосл ...
100 ГОДИНИ ОД РАЃАЊЕТО НА СЛАВКО ЈАНЕВСКИ СЕ ОДБЕЛЕЖА САМО СО ТРИ КНИГИ ОД ГРАД СКОПЈЕ И ОНЛАЈН ТЕКСТ ОД МАНУ

100 ГОДИНИ ОД РАЃАЊЕТО НА СЛАВКО ЈАНЕВСКИ СЕ ОДБЕЛЕЖА САМО СО ТРИ КНИГИ ОД ГРАД СКОПЈЕ И ОНЛАЈН ТЕКСТ ОД МАНУ

Ниту една институција во земјава во текот на цела 2020 година не направи позначајно одбележување на 100-годишнината од раѓањето на писателот Славко Ја ...
ПЕТАР АНДОНОВСКИ ЈА ДОБИ ЕВРОПСКАТА НАГРАДА ЗА ЛИТЕРАТУРА ЗА РОМАНОТ „СТРАВ ОД ВАРВАРИ“

ПЕТАР АНДОНОВСКИ ЈА ДОБИ ЕВРОПСКАТА НАГРАДА ЗА ЛИТЕРАТУРА ЗА РОМАНОТ „СТРАВ ОД ВАРВАРИ“

Македонскиот писател Петар Андоновски е еден од 13-темина лауреати на Наградата за литература на Европската Унија, соопшти денеска жирито, во кое член ...
1 2 10 / 14 НАПИСИ