ФАГОТИСТОТ ЌАЗИМ АСОТИЌ НОВ В.Д ДИРЕКТОР НА МОБ

  ФАГОТИСТОТ ЌАЗИМ АСОТИЌ НОВ В.Д ДИРЕКТОР НА МОБЌазим Асотиќ повеќе од 30 години е дел од Оркестарот на МОБ (Фото: Фејсбук)

  Фаготистот Ќазим Асотиќ е нов в.д директор на Македонската опера и балет (МОБ) . Музичарот, кој повеќе од 30 години е дел од Оркестарот на МОБ, на функцијата доаѓа на местото на Илија Рајковски.

  Асотиќ ни изјави дека на функцијата е официјално назначен во петокот, а денес извршиле примопредавање со досегашниот в.д директор Рајковски. Тој беше директор од август 2017 година.

  Директорот додава оти денес имал средба со уметничките директорки на Операта и на Балетот, Бисера Чадловска и Олга Панго, но повеќе инфорамации околу следни активности и планови ќе даде наскоро.

  Б.НЕСТОРОСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира