​ ​„ИСЦЕЛИТЕЛ“, ДЕБИТО НА ​ ЃОРЧЕ​ ​СТАВРЕСКИ, СО СВЕТСКА ПРЕМИЕРА ВО СОЛУН

  ​ ​„ИСЦЕЛИТЕЛ“, ДЕБИТО НА ​ ЃОРЧЕ​ ​СТАВРЕСКИ, СО СВЕТСКА ПРЕМИЕРА ВО СОЛУНФилмот​ ​​е македонско-грчка​ ​копродукција и на прeстојниот филмски фестивал во Солун ќе игра во ​програмата​ Балкански преглед

  Филмот​ ​„Исцелител“, дебито на ​ Ѓорче​ ​Ставрески чиј работен​ ​наслов беше​ ​„Тајната​ ​состојка“ ќе има светска премиера на прeстојниот филмски фестивал во Солун од 2-12 ноември, во​ ​програмата​ Балкански преглед. Филмот​ ​​е македонско-грчка​ ​копродукција.

  „Солунскиот​ ​интернационален​ ​филмски​ ​фестивал​ ​е​ ​еден​ ​од​ ​најизвиканите​ ​во Југоисточна​ ​Европа​ ​и​ ​чест​ ​ми​ ​е​ ​што​ ​ќе​ ​ја​ ​претставуваме​ ​Македонија​ ​на​ ​еден​ ​таков престижен​ ​настан.​ ​Задоволството​ ​и​ ​одговорноста​ ​се​ ​уште​ ​поголеми​ ​во​ ​момент​ ​кога сакаме​ ​да​ ​ги​ ​подобриме​ ​разнишаните​ ​односи​ ​со​ ​соседите​ ​и​ ​доколку​ ​филмот​ ​биде макар​ ​еден​ ​мал​ ​мост​ ​меѓу​ ​двете​ ​култури,​ ​јас​ ​ќе​ ​бидам​ ​презадоволен“, вели Ставрески.

  „Исцелител“​ ​е​ ​е црна комедија ​за​ ​механичар​ ​од​ ​железничко​ ​депо​ ​кој​ ​немајќи​ ​пари​ ​да​ ​купи лекови,​ ​му​ ​дава​ ​на​ ​татко​ ​му​ ​колач​ ​направен​ ​од​ ​украдена​ ​марихуана​ ​за​ ​да​ ​му​ ​ги ублажи​ ​болките​ ​од​ ​рак,​ ​меѓутоа​ ​е​ ​притиснат​ ​од​ ​криминалците​ ​кои​ ​си​ ​ја​ ​бараат дрогата​ ​назад​ ​и​ ​соседите​ ​душкала​ ​кои​ ​во​ ​него​ ​гледаат​ ​нова​ ​надеж,​ ​исцелител.

  Филмот се снимаше на крајот на 2015 во Скопје, главните улоги ги играат Благој Веселинов и Анастас Тановски. Директор на фотографија е Дејан Димески, сценограф Симо Бранов, костимограф Раде Василев, а композитор Бранислав Николов. Во продукција на „Фрагмент филм“, продуцент е Ѓорче Ставрески.

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари