Таг: Солун

1 2 3 7 10 / 61 НАПИСИ
ВО ГРЧКОТО ИЗДАНИЕ НА „МОЈОТ МАЖ“ ПРВПАТ СТОИ „ПРЕВОД ОД МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК“, ГРЦИТЕ СО АПЛАУЗИ И МНОГУ ЕМОЦИИ ЈА ПРЕЧЕКАА РУМЕНА БУЖАРОВСКА НА САЕМОТ ВО СОЛУН

ВО ГРЧКОТО ИЗДАНИЕ НА „МОЈОТ МАЖ“ ПРВПАТ СТОИ „ПРЕВОД ОД МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК“, ГРЦИТЕ СО АПЛАУЗИ И МНОГУ ЕМОЦИИ ЈА ПРЕЧЕКАА РУМЕНА БУЖАРОВСКА НА САЕМОТ ВО СОЛУН

Огромен интерес од читателите и распродадени книги се импресиите од книжевната средба на македонсеката писателка, професорка и преведувачка Румена Буж ...
МАСКИРАНИ ЛУЃЕ УПАДНАА НА ИЗЛОЖБАТА НА СЕРГЕЈ АНДРЕЕВСКИ ВО СОЛУН, СЕ ЗАКАНУВАА И НАВРЕДУВАА

МАСКИРАНИ ЛУЃЕ УПАДНАА НА ИЗЛОЖБАТА НА СЕРГЕЈ АНДРЕЕВСКИ ВО СОЛУН, СЕ ЗАКАНУВАА И НАВРЕДУВАА

Маскирани луѓе упаднале синоќа во галеријата во Солун каде што е поставена изложба на македонскиот уметник Сергеј Андреевски, при што се однесувале не ...
ПРЕД 150 ГОДИНИ ПРВИОТ ВОЗ ВО ВЕЛЕС БИЛ ЧУДО, ДЕНЕС НИКОЈ НЕ СЕ ЧУДИ ШТО ДЕСЕТ ДЕНА НЕМА ВОЗОВИ

ПРЕД 150 ГОДИНИ ПРВИОТ ВОЗ ВО ВЕЛЕС БИЛ ЧУДО, ДЕНЕС НИКОЈ НЕ СЕ ЧУДИ ШТО ДЕСЕТ ДЕНА НЕМА ВОЗОВИ

Јавното претпријатие „Македонски железници“ одбележува голем јубилеј, 150 години откако првиот воз од Солун пристигна во Велес, на 9 април 1873 година ...
ЗЛАТЕН АЛЕКСАНДАР ВО СОЛУН ЗА „ИМАМ ЕЛЕКТРИЧНИ СОНИШТА“

ЗЛАТЕН АЛЕКСАНДАР ВО СОЛУН ЗА „ИМАМ ЕЛЕКТРИЧНИ СОНИШТА“

„Имам електрични соништа“, дебито на костариканската режисерка Валентина Маурел, приказна за семејно насилство раскажана колоритно и речиси документар ...
АГЕНТОТ НЕ МОЖЕ ДА ТЕ НАПРАВИ ЅВЕЗДА, НО МОЖЕ ДА ТЕ ЗАШТИТИ КАКО УМЕТНИК, ВЕЛИ ЛОРАН ГРЕГОАР, ИНСПИРАЦИЈА ЗА ХИТ СЕРИЈАТА „ЈАВИ МУ СЕ НА МОЈОТ АГЕНТ“

АГЕНТОТ НЕ МОЖЕ ДА ТЕ НАПРАВИ ЅВЕЗДА, НО МОЖЕ ДА ТЕ ЗАШТИТИ КАКО УМЕТНИК, ВЕЛИ ЛОРАН ГРЕГОАР, ИНСПИРАЦИЈА ЗА ХИТ СЕРИЈАТА „ЈАВИ МУ СЕ НА МОЈОТ АГЕНТ“

(Од Солун: Марина КОСТОВА) Агентот не може да те направи ѕвезда, но може да те заштити како уметник, рече прочуениот агент за таленти Лоран Грегоар ...
ПРИКАЗНИ ЗА НАПУШТЕНИ РОДИТЕЛИ, ЗА ЉУБОВ И НАСИЛСТВО ВО СОЛУН

ПРИКАЗНИ ЗА НАПУШТЕНИ РОДИТЕЛИ, ЗА ЉУБОВ И НАСИЛСТВО ВО СОЛУН

(Од Солун: Марина КОСТОВА) Кога на сончев есенски ден во град на море во 13.30 часот има полна киносала за дебитантски филм, тоа е најсигурен знак ...
СОЛУНСКИОТ ФЕСТИВАЛ ВЕЧЕРВА ОТВОРА СО „ФАБЕЛМАНОВИ“ НА СПИЛБЕРГ, ТЕОНА МИТЕВСКА ВО ЕДНО ОД ЖИРИЈАТА

СОЛУНСКИОТ ФЕСТИВАЛ ВЕЧЕРВА ОТВОРА СО „ФАБЕЛМАНОВИ“ НА СПИЛБЕРГ, ТЕОНА МИТЕВСКА ВО ЕДНО ОД ЖИРИЈАТА

„Фабелманови“, автобиографскиот филм на Стивен Спилберг, го отвора вечерва 63. издание на филмскиот фестивал во Солун, најголемиот во регионот. Македо ...
БИТОЛСКИТЕ ВЛАСИ СО НОВА ИНИЦИЈАТИВА ОД СОЛУН ДА СЕ ВРАТАТ ПОСМРТНИТЕ ОСТАНКИ НА ЈАНАКИ МАНАКИ, ЗА ДА ПОЧИВА ЗАЕДНО СО БРАТ МУ МИЛТОН ВО БИТОЛА

БИТОЛСКИТЕ ВЛАСИ СО НОВА ИНИЦИЈАТИВА ОД СОЛУН ДА СЕ ВРАТАТ ПОСМРТНИТЕ ОСТАНКИ НА ЈАНАКИ МАНАКИ, ЗА ДА ПОЧИВА ЗАЕДНО СО БРАТ МУ МИЛТОН ВО БИТОЛА

Посмртните останки на Јанаки Манаки (1878-1954), кој заедно со брат му Милтон беа први сниматели на Балканот, да се донесат во Битола,  е долгогодишна ...
СОЛУНСКИОТ ФЕСТИВАЛ СЕ ВРАЌА В КИНО СО 200 ФИЛМОВИ

СОЛУНСКИОТ ФЕСТИВАЛ СЕ ВРАЌА В КИНО СО 200 ФИЛМОВИ

Филмскиот фестивал во Солун, најголемиот во регионот, се враќа в кино од вечерва кога 62. издание се отвора со венецискиот победник „Настан“ на Одри Д ...
СЕ ГЛЕДА ЛИ СОЛУН ОД ВРВОТ СОЛУНСКА ГЛАВА, МИТ, ЛЕГЕНДА ИЛИ РЕАЛНОСТ

СЕ ГЛЕДА ЛИ СОЛУН ОД ВРВОТ СОЛУНСКА ГЛАВА, МИТ, ЛЕГЕНДА ИЛИ РЕАЛНОСТ

Преданието зборува дека највисокиот врв во Централна Македонија, Солунска глава со 2.540 м.н.в. на планината Јакупица, името го добил затоа што од нег ...
1 2 3 7 10 / 61 НАПИСИ