Таг: филмски фестивал

1 2 3 8 10 / 75 НАПИСИ
„РАКАТА НА ГОСПОД“ ОД СОРЕНТИНО ГО ОТВОРА 43. „БРАЌА МАНАКИ“, МЕЃУ ГОСТИТЕ И КИНЕМАТОГРАФЕРОТ НА „ГЛАДИЈАТОР“, ПОЛ МЕТИСОН

„РАКАТА НА ГОСПОД“ ОД СОРЕНТИНО ГО ОТВОРА 43. „БРАЌА МАНАКИ“, МЕЃУ ГОСТИТЕ И КИНЕМАТОГРАФЕРОТ НА „ГЛАДИЈАТОР“, ПОЛ МЕТИСОН

„Раката на господ“ на Паоло Сорентино ќе го отвори 43. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ во Битола, што ќе се одр ...
ГОДИНАШНИТЕ КАНСКИ ЛАУРЕАТИ ЌЕ ИГРААТ НА СИНЕДЕЈС

ГОДИНАШНИТЕ КАНСКИ ЛАУРЕАТИ ЌЕ ИГРААТ НА СИНЕДЕЈС

Под мотото „Од високо подобро се гледа“, од 7 до 14 јули ќе се одржува 21. издание на фестивалот на европски филм Синедејс. Во програмата ќе бидат пов ...
БЕРГЕР, КОНЧАЛОВСКИ И БАЈРАМ СЕВЕРЏАН СЕ ЛАУРЕАТИ НА 42. „БРАЌА МАНАКИ“

БЕРГЕР, КОНЧАЛОВСКИ И БАЈРАМ СЕВЕРЏАН СЕ ЛАУРЕАТИ НА 42. „БРАЌА МАНАКИ“

Австрискиот кинематографер Кристијан Бергер и рускиот режисер Андреј Кончаловски се годинашни лауреати на 42. Интернационален фестивал на филмска каме ...
„СЕСТРИ“ НА ДИНА ДУМА ДОБИ СПЕЦИЈАЛНА НАГРАДА НА ЖИРИТО ВО КАРЛОВИ ВАРИ

„СЕСТРИ“ НА ДИНА ДУМА ДОБИ СПЕЦИЈАЛНА НАГРАДА НА ЖИРИТО ВО КАРЛОВИ ВАРИ

„Сестри“, дебитантскиот филм на режисерката Дина Дума, вечерва ја доби Специјалната награда на жирито во програмата Источно од Западот, на Филмскиот ф ...
ОКОТО Е СКАПОЦЕНО, НО ФИЛМАЏИЈАТА ГЛЕДА СО СРЦЕТО, РЕЧЕ ВИМ ВЕНДЕРС ЗА ПОЧЕСНАТА НАГРАДА ВО САРАЕВО

ОКОТО Е СКАПОЦЕНО, НО ФИЛМАЏИЈАТА ГЛЕДА СО СРЦЕТО, РЕЧЕ ВИМ ВЕНДЕРС ЗА ПОЧЕСНАТА НАГРАДА ВО САРАЕВО

Култниот германски режисер Вим Вендерс синоќа ја прими почесната награда Срце на Сараево на отворањето на 27. Сараевски филмски фестивал (13-20 август ...
ФИЛМОТ „СЕСТРИ“ НА ДИНА ДУМА ВО ТРКА ЗА НАГРАДА ВО ПРОГРАМАТА ИСТОЧНО ОД ЗАПАДОТ ВО КАРЛОВИ ВАРИ

ФИЛМОТ „СЕСТРИ“ НА ДИНА ДУМА ВО ТРКА ЗА НАГРАДА ВО ПРОГРАМАТА ИСТОЧНО ОД ЗАПАДОТ ВО КАРЛОВИ ВАРИ

„Сестри“, првиот долгометражен филм на режисерката Дина Дума, влезе во конкуренција за награди во програмата Источно од Западот на Филмскиот фестивал ...
ДАНСКИОТ ХИТ „ЈАВАЧИ НА ПРАВДАТА“ ОНЛАЈН ГО ОТВОРИ 50. РОДЕНДЕН НА ФИЛМСКИОТ ФЕСТИВАЛ ВО РОТЕРДАМ

ДАНСКИОТ ХИТ „ЈАВАЧИ НА ПРАВДАТА“ ОНЛАЈН ГО ОТВОРИ 50. РОДЕНДЕН НА ФИЛМСКИОТ ФЕСТИВАЛ ВО РОТЕРДАМ

Јубилејното 50. издание на филмскиот фестивал во Ротердам, најголемата смотра на независниот, авторски филм на светот, почна синоќа онлајн, а планот е ...
ФИЛМСКИОТ ФЕСТИВАЛ ВО ГЕТЕБОРГ ЌЕ СЕ ОДРЖУВА НА ИЗОЛИРАН ОСТРОВ ЗА ДА НЕ СЕ СРЕТНУВА ПУБЛИКАТА

ФИЛМСКИОТ ФЕСТИВАЛ ВО ГЕТЕБОРГ ЌЕ СЕ ОДРЖУВА НА ИЗОЛИРАН ОСТРОВ ЗА ДА НЕ СЕ СРЕТНУВА ПУБЛИКАТА

Шведскиот филмски фестивал во Гетеборг воведува сосема ново ниво на социјално дистанцирање со организирање проекции на филмови на изолиран остров. Фил ...
БЕРЛИНАЛЕТО ПОМЕСТЕНО ОНЛАЈН ВО МАРТ, НО НАГРАДИТЕ ЌЕ СЕ ДОДЕЛАТ СО ПУБЛИКА ВО ЈУНИ

БЕРЛИНАЛЕТО ПОМЕСТЕНО ОНЛАЈН ВО МАРТ, НО НАГРАДИТЕ ЌЕ СЕ ДОДЕЛАТ СО ПУБЛИКА ВО ЈУНИ

Берлинскиот филмски фестивал објави дека ги откажува настаните со физичко присуство кои беа најавени од 11 до 21 февруари. Наместо стандардната форма, ...
КРАТКИОТ ФИЛМ „НАЛЕПНИЦА“ НА ГЕОРГИ М. УНКОВСКИ ОСВОИ ШЕСТ НАГРАДИ ВО ИТАЛИЈА, МЕЃУ КОИ И ЗА НАЈДОБАР ФИЛМ И РЕЖИЈА

КРАТКИОТ ФИЛМ „НАЛЕПНИЦА“ НА ГЕОРГИ М. УНКОВСКИ ОСВОИ ШЕСТ НАГРАДИ ВО ИТАЛИЈА, МЕЃУ КОИ И ЗА НАЈДОБАР ФИЛМ И РЕЖИЈА

Со шест награди, краткиот македонски филм „Налепница“ по сценарио и режија на Георги М. Унковски, победи на првото издание на фестивалот на кратки фил ...
1 2 3 8 10 / 75 НАПИСИ