Таг: филмски фестивал

1 2 3 4 5 6 30 / 60 НАПИСИ
„ИСЦЕЛИТЕЛ“ НА СТАВРЕСКИ ОСВОИ НАГРАДА НА ФЕСТИВАЛОТ ВО САНТА БАРБАРА, САД

„ИСЦЕЛИТЕЛ“ НА СТАВРЕСКИ ОСВОИ НАГРАДА НА ФЕСТИВАЛОТ ВО САНТА БАРБАРА, САД

„Исцелител“, дебито на режисерот Ѓорче Ставрески, ја освои наградата за најдобар филм во меѓународната селекција на фестивалот во Санта Барбара, Калиф ...
„ВЕШТЕРКА ВДОВИЦА“ ОД КИНА ГО МАЃЕПСА РОТЕРДАМ

„ВЕШТЕРКА ВДОВИЦА“ ОД КИНА ГО МАЃЕПСА РОТЕРДАМ

(Специјално од Ротердам: Марина КОСТОВА) „Вештерка вдовица“, дебито на кинескиот автор Каи Ченгјие го освои Златниот тигар и 40.000 евра, главната ...
ОНА ШТО ПОРАНО ГО ВИКАВМЕ ГРЕШКА СЕГА СЕ ВИКА ИЗБОР, ВЕЛИ ЛЕГЕНДАРНИОТ РЕЖИСЕР ПОЛ ШРЕДЕР

ОНА ШТО ПОРАНО ГО ВИКАВМЕ ГРЕШКА СЕГА СЕ ВИКА ИЗБОР, ВЕЛИ ЛЕГЕНДАРНИОТ РЕЖИСЕР ПОЛ ШРЕДЕР

(Специјално од Ротердам: Марина КОСТОВА) Легендарниот филмски автор Пол Шредер, сценарист на класиците „Таксист“ и „Разјарениот бик“ и режисер на „ ...
ШВЕДСКИОТ „ЏИМИ“ ГО ОТВОРА ФИЛМСКИОТ ФЕСТИВАЛ ВО РОТЕРДАМ

ШВЕДСКИОТ „ЏИМИ“ ГО ОТВОРА ФИЛМСКИОТ ФЕСТИВАЛ ВО РОТЕРДАМ

„Џими“ на еден од најактуелните млади шведски автори Јеспер Гансланд го отвора вечерва 47. издание на филмскиот фестивал во Ротердам, најголемиот наст ...
„КРАЈОТ НА ВРЕМЕТО“ НА МАНЧЕВСКИ НАГРАДЕН ВО ЧЕШКА

„КРАЈОТ НА ВРЕМЕТО“ НА МАНЧЕВСКИ НАГРАДЕН ВО ЧЕШКА

„Крајот на времето“, кусиот експериментален филм на Милчо Манчевски, освои награда на меѓународниот фестивал во Јихлава, Чешка. Филмот е веќе прикажан ...
ЖЕШКА СВЕТСКА ПРЕМИЕРА НА „БИКИНИ МУН“ НА МАНЧЕВСКИ ВО БРАЗИЛ

ЖЕШКА СВЕТСКА ПРЕМИЕРА НА „БИКИНИ МУН“ НА МАНЧЕВСКИ ВО БРАЗИЛ

„Бикини Мун“, петтиот игран филм на Милчо Манчевски синоќа имаше светската премиера на фестивалот во Сао Пауло, Бразил, најголемиот фестивал во Латинс ...
ВЕНЕЦУЕЛСКОТО ДЕБИ „ФАМИЛИЈА“ ПОБЕДИ НА КИНЕНОВА 2017

ВЕНЕЦУЕЛСКОТО ДЕБИ „ФАМИЛИЈА“ ПОБЕДИ НА КИНЕНОВА 2017

„Фамилија“ на венецуелскиот дебитант Густаво Рондон Кордова е победник на второто издание на Меѓународниот филмски фестивал Киненова Скопје, што заврш ...
„БИКИНИ МУН“ НА МАНЧЕВСКИ СО СВЕТСКА ПРЕМИЕРА ВО БРАЗИЛ, ИЗЛЕЗЕ И ПРВИОТ ТРЕЈЛЕР (ВИДЕО)

„БИКИНИ МУН“ НА МАНЧЕВСКИ СО СВЕТСКА ПРЕМИЕРА ВО БРАЗИЛ, ИЗЛЕЗЕ И ПРВИОТ ТРЕЈЛЕР (ВИДЕО)

Петтиот игран филм Милчо Манчевски „Бикини Мун“ ќе има светска премиера на фестивалот во Сао Пауло, Бразил, на 21 октомври. Ова е најголемиот фестивал ...
​ ​„ИСЦЕЛИТЕЛ“, ДЕБИТО НА ​ ЃОРЧЕ​ ​СТАВРЕСКИ, СО СВЕТСКА ПРЕМИЕРА ВО СОЛУН

​ ​„ИСЦЕЛИТЕЛ“, ДЕБИТО НА ​ ЃОРЧЕ​ ​СТАВРЕСКИ, СО СВЕТСКА ПРЕМИЕРА ВО СОЛУН

Филмот​ ​„Исцелител“, дебито на ​ Ѓорче​ ​Ставрески чиј работен​ ​наслов беше​ ​„Тајната​ ​состојка“ ќе има светска премиера на прeстојниот филмски фе ...
ОДБИВАМ ХОЛИВУДСКИ УЛОГИ ШТО МИ ЈА ПЛУКААТ НАЦИЈАТА, ВЕЛИ ЛЕГЕНДАРНИОТ ЕКСЈУ ГЛУМЕЦ ЖАРКО ЛАУШЕВИЌ

ОДБИВАМ ХОЛИВУДСКИ УЛОГИ ШТО МИ ЈА ПЛУКААТ НАЦИЈАТА, ВЕЛИ ЛЕГЕНДАРНИОТ ЕКСЈУ ГЛУМЕЦ ЖАРКО ЛАУШЕВИЌ

„Кога би зборувал за најдрагите сеќавања за Македонија, за Владимир Милчин и за Слободан Унковски, тоа, ќе зафати едно цело поглавје во книга“, вели н ...
1 2 3 4 5 6 30 / 60 НАПИСИ