СКОПСКИ ЏЕЗ ФЕСТИВАЛ ДОБИ 15.000 ЕВРА ПОВЕЌЕ ОД ЛАНИ ВО ГОДИШНАТА ПРОГРАМА ЗА КУЛТУРА, ЗА ЗЛАТНО СЛАВЕЈЧЕ 4.000 ЕВРА

  СКОПСКИ ЏЕЗ ФЕСТИВАЛ ДОБИ 15.000 ЕВРА ПОВЕЌЕ ОД ЛАНИ ВО ГОДИШНАТА ПРОГРАМА ЗА КУЛТУРА, ЗА ЗЛАТНО СЛАВЕЈЧЕ 4.000 ЕВРАЗа 41. издание на СЏФ, Министерството за култура одобри 66.000 евра (Фото: Фејсбук)

  Скопскиот џез фестивал (СЏФ) ќе добие најмногу средства наменети за музичките фестивали и манифестации во рамките на годишната програма за култура, чии резултати беа објавени вчера. Овие резултати се официјални, но секој добитник има право да ја обжали сумата која е одобрена. За  41. издание на СЏФ, Министерството за култура одобри 4.100.000 денари (66.000 евра), што е речиси еден милион (околу 15.000 евра) повеќе од првичната сума одобрена лани, но и еден милион помалку во однос на 2020.

  Сумата за Офф-фест, што исто така го организира „Скопски џез фестивал“, остана речиси идентична – 2.091.000 денари (34.000 евра).

  Меѓу поддржаните рок фестивали се Таксират со 2.911.000 (47.000 евра) и Д-фестивал во Дојран со 2.870.000 денари (46.000 евра).

  За Златно славејче се одобрени 249.000 денари (4.000 евра), а за Макфест 399.000 денари (6.500 евра), откако пред две години доби два милиона денари.

  По СЏФ, најмногу пари за музичките манифестации се одобрени за 45. Денови на македонска музика – 3.034.000 денари (49.000 денари) и за 10. Сцена на албанската сериозна музика – 2.911.000 денари (47.000 евра).

  Од настаните на Филхармонијата, со најмногу средства е поддржан „Филхармонија на отворено – Филмско ехо со Кјубрик“ – 1.000.000 денари (16.000), а во НОБ, премиерите на операта „Норма“ и на балетот „Големиот Гетсби“ – по 2.500.000 денари (40.000 евра).

  За 62. издание на Охридско лето се предвидени 32.000.000 (517.000 евра), а за 50. Мајски оперски вечери (МОВ) 6.000.000 денари (97.000 евра).

  Г. КОНЕВ

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира