ИЗЛОЖБАТА ЗА 30 ГОДИНИ НА ДЕНАРОТ ЈА ОТКРИВА ПРИКАЗНАТА ЗАД СЕКОЈА БАНКНОТА

  ИЗЛОЖБАТА ЗА 30 ГОДИНИ НА ДЕНАРОТ ЈА ОТКРИВА ПРИКАЗНАТА ЗАД СЕКОЈА БАНКНОТАИконата на Богородица Епискепсис која ги краси банкнотите од 1.000 денари (Фото: К. Попов)

  Осум банкноти, осум приказни.

  Така Музејот на Народна банка ја осмисли изложбата за денарот, организирана по повод 30-годишнината на македонската национална валута, која ни открива дека секоја банкнота има своја тема и приказна и сето тоа проследено со вредните археолошки и уметнички експонати кои се прикажани на нив. Оваа изложба е ретка можност на едно место да се видат златната маска од Требеништа, торзото на Изида од Лихнид, фигурината на Менада ископана во Тетово во 1930-ите, средновековна гулабица, иконата на Богородица Епискепсис и златен накит, кои специјално за оваа пригода се позајмени од други музеи.

  Златото и опиумот како заедничка тема на 500-денарката (Фото: К. Попов)

  Педесетденарката е инспирирана од византиското културно наследство на Македонија, особено од неговиот зенит во 12. век, кога на оваа политички стабилна територија се случува процут на градителската и уметничката дејност. Оставина од тоа време се двата најрепрезентативни храма, во Нерези и во Курбиново“, вели раководителката на Музејот на Народна банка, Катерина Христовска.

  Банкнотата од 1.000 денари е посветена на Охрид, опишан како град на светлината, а на 500-денарката по вредност се израмнети два антички ресурса, златото и опиумот.

  Наративот за дизајнот на стотката е куќата како физички простор (Фото: К. Попов)

  Приказната за банкнотата од 200 денари ја насловивме светлина, зашто на неа се содржани сонцето од виничка икона, односно релјефна плоча и ѕвездата од тетовската Шарена џамија“, вели Христовска.

  И додека наративот за дизајнот на стотката е куќата како физички простор, на банкнотата од 2.000 денари е прикажан домот како асоцијација за присуство и семеен живот.

  Раководителката на Музејот на Народна банка, Катерина Христовска (Фото: К. Попов)

  Предната страна од банкнотата од 100 денари е украсена со таванска розета од куќа во Дебар, која денес му припаѓа на семејството Еребара, додека на другата страна е графика на Скопје од холандскиот сликар Јакоб Херевејн од 17. век. Тој можеби бил во Скопје, можеби не, можеби читал текстуални записи за Скопје. Тоа секако е малку идеализирана, романтизирана слика на Скопје, која можеби има и свои веродостојности“, кажа Христовска.

  Тетовска Менада, златната маска од Требеништа и виничка икона се меѓу вредните експонати кои се дел од изложбата (Фото: К. Попов)

  Македонските книжни пари ги дизајнираа Билјана Унковска (шест) и Ласко Џуровски (две). Една од неговите банкноти веќе не е во оптек.

  Банкнотата од 5.000 денари беше повлечена во 2016 година. На неа се наоѓа Менада, придружничка на богот Дионис. Оттука, и нејзината тема е виното“, појасни Христовска.

  Изложбата ќе трае шест месеци, отворена е секој работен ден од 9 до 15 часот, влезот е бесплатен, со задолжителна идентификација со лична карта или пасош.

  Г. КОНЕВ

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира