МАКЕДОНЦИТЕ ВО ХРВАТСКА ГО ПРОСЛАВИЈА 24 МАЈ СО СВЕЧЕНИ АКАДЕМИИ ВО СПЛИТ И РИЕКА

  МАКЕДОНЦИТЕ ВО ХРВАТСКА ГО ПРОСЛАВИЈА 24 МАЈ СО СВЕЧЕНИ АКАДЕМИИ ВО СПЛИТ И РИЕКАУченици од ОУ „Скалице“ во Сплит што учат на македонски јазик учествуваа во програмата - (Фото: СДК.МК

  Македонците во Хрватска го одбележаа 24 Мај – Денот на сесловенските просветители со свечени академии во Риека и Сплит. Прославите ги организираа културните друштва „Илинден“ и „Македонија“.

  Македонците во Сплит, организирани преку Македонското културно друштво „Македонија“ одржаа свечена академија во Театарот за млади. Во програмата учествуваше хорот и фолклорната група со неколку изворни македонски песни и ора, како и ученици од Основното училиште „Скалице“ од Сплит, кои учат на на македонски јазик.

  И во Риека беше одржана свечена академија со пригодна културна програма.

  Двете културни друштва годинава слават 32 години од организираното делување на Македонците во Хрватска.

  Македонците во Хрватска учествуваат во политичкиот живот на градовите, во градските совети и други институции, изразувајќи го на тој начин своето мислење и застапувајќи ги интересите на својата заедница. Нивниот придонес е видлив во сите сфери на живеење, како што е економијата, науката, образованието, уметноста, спортот, медицината и јавниот живот.

   

  М. ГЕОРГИЕВСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира