ПРИСИЛА ПРИСЛИ ПО СУДСКИ ПАТ ЈА ОСПОРУВА ВАЛИДНОСТА НА ТЕСТАМЕНТОТ НА НЕЈЗИНАТА ПОКОЈНА ЌЕРКА ЛИСА МАРИ

  ПРИСИЛА ПРИСЛИ ПО СУДСКИ ПАТ ЈА ОСПОРУВА ВАЛИДНОСТА НА ТЕСТАМЕНТОТ НА НЕЈЗИНАТА ПОКОЈНА ЌЕРКА ЛИСА МАРИПрисила Присли со ќерка ѝ Лиса Мари и внуката Рајли Кио (Фото: Гети)

  Поранешната сопруга на Елвис Присли, Присила, поднесе тужба со која се обидува да ја оспори валидноста на тестаментот на нивната ќерка Лиса Мари, која ненадејно почина пред две недели. Тужбата оспорува амандман во тестаментот од 2016 година, со кој Присила беше тргната од улогата на управител на семејниот имот.

  Адвокатите на Присила Присли велат дека нејзиното име е погрешно напишано во документот, а тој содржи и необичен потпис. Седумдесет и седумгодишната Присила дознала за овој амандман дури по смртта на Лиса Мари, стои во тужбата.

  Одземањето на улогата на управител значи дека таа веќе не ги надгледува средствата на ќерка ѝ. Нејасно е колкава е вредноста на имотот, но разни тужби од изминатите години сугерираат дека Лиса Мари била во финансиски проблеми.

  Со амандманот од 2016, за нови управители на имотот биле поставени децата на Лиса Мари, актерката Рајли Кио и Бенџамин Кио, кој изврши самоубиство во 2020.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира