УШТЕ 11 ПОЧИНАТИ И 185 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19, ВО ЗЕМЈАВА ДОСЕГА ВКУПНО 5.005 РЕГИСТРИРАНИ ПОЗИТИВНИ НА КОРОНАВИРУСОТ

  УШТЕ 11 ПОЧИНАТИ И 185 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19, ВО ЗЕМЈАВА ДОСЕГА ВКУПНО 5.005 РЕГИСТРИРАНИ ПОЗИТИВНИ НА КОРОНАВИРУСОТВо Градската општа болница „8 Септември“ за 24 часа починаа осум лица, а на лекување се примени нови 20 заболени - Возила на брзата помош пред болницата -(Фото:Ѓ. Личовски)

  Единаесет лица починаа од компликации од коронавирус, а регистрирани се 185 нови случаи на КОВИД-19 во последните 24 часа од 1.364 тестирања, соопшти Министерството за здравство.

  Од починати, осуммина се од Скопје, еден пациент од Куманово, еден од Штип и еден од Тетово.

  Во Градската општа болница  „8 Септември“ починаа осум лица – пациент (53 г) примен на 17 јуни, пациент (66г) примен на 5 јуни, пациент (67г) примен на 15 јуни, пациентка (65г) примена на 10 јуни, пациентка (73г) примена на 9 јуни, пациент (62г) хоспитализиран на 15 јуни, пациентка (65г) примена на 13 јуни и пациент на (76г).

  Во болницата во Куманово почина пациент (78г) хоспитализиран на 12 јуни.

  Во Штип почина пациент (63г) примен на 18 јуни, а во Тетово почина пациентка (62г), потврдена позитивна на 17 јуни.

  Новите случаи на заболени од КОВИД-19 се регистрирани во: Скопје-96, Куманово-2, Дебар-18, Штип-4, Прилеп-1, Тетово-14, Струга-20, Велес-2, Битола-2, Охрид-7, Кавадарци-2, Гостивар-2, Крива Паланка-1, Пробиштип-1, Свети Николе-2, Кичево-3, Ресен-8.

  Денеска Институтот за јавно здравје регистрира и 41 оздравен пациент од: Скопје-29, Куманово-1, Штип-4, Тетово-2, Велес-4, Гостивар-1.

  Вкупно ковид дијагностицирани во има 5.005, оздравени се 1.904, починати се 233, а во моментов има 2.868 активни случаи. Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
  • Скопје 2440, активни 1653
  • Куманово 680, активни 229
  • Дебар 81, активни 29
  • Штип 264, активни 207
  • Прилеп 231, активни 18
  • Тетово 515, активни 316
  • Струга 169, активни 90
  • Велес 164, активни 32
  • Битола 38, активни 9
  • Охрид 98, активни 79
  • Кавадарци 11, активни 6
  • Гостивар 81, активни 54
  • Гевгелија 9, активни 5 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци)
  • Струмица 10, активни 7
  • Крива Паланка 11, активни 5
  • Радовиш 4, активни 0
  • Крушево 5, активни 2
  • Кочани 59, активни 26
  • Пробиштип 12, активни 10
  • Демир Хисар 1, активни 0
  • Македонски Брод 3, активни 1
  • Пехчево 5, активни 2
  • Берово 2, активни 1
  • Валандово 6, активни 4
  • Виница 3, активни 0
  • Делчево 1, активни 0
  • Кратово 4, активни 2
  • Свети Николе 14, активни 12
  • Кичево 8, активни 5
  • Ресен 57, активни 56
  • Неготино 19, активни 8 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

  Направените 1.364 теста се преку: ИЈЗ –576, ЦЈЗ Скопје-31, Авицена –88, Биотек –160, Систина со ПЦР метода –165, МАНУ -157, Жан Митрев (Филип Втори) -184 и Судска медицина-3. Досега во земјата се направени вкупно 50.384 тестирања на КОВИД -19.

  Во рамките на скринингот се направени 77 теста во градинки во Штип и нема позитивни резултати на КОВИД-19.

  На Инфективната клиника во изминативе 24 часа се примени  9 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 101 пациент. На кислородна поддршка се 46 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

  До утрово, во ГОБ „8 Септември“ примени се 20 нови, а вкупно хоспитализирани 133 пациенти. На респираторна машина се 5.

  Во болницата во Битола се хоспитализирани 35 пациенти, а во болницата во Штип се хоспитализирани 19 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово и Прилеп се хоспитализирани 76 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

  Активни случаи по општини Скопје заклучно со вчера (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)
  • Чаир – 363
  • Аеродром – 129
  • Бутел – 133
  • Гази Баба – 148
  • Центар – 126
  • Карпош – 115
  • Сарај – 125
  • Кисела Вода – 86
  • Ѓорче Петров – 69
  • Студеничани – 78
  • Шуто Оризари – 65
  • Арачиново – 52
  • Илинден – 25
  • Петровец – 12
  • Чучер Сандево – 9
  • Сопиште – 12
  • Зелениково-1
  • Странец – 4
  • Нераспределен-6

   

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира