12 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19, 132 НОВОЗАБОЛЕНИ ОД 868 ТЕСТИРАЊА ЗА ЕДНО ДЕНОНОЌИЕ

  12 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19, 132 НОВОЗАБОЛЕНИ ОД 868 ТЕСТИРАЊА ЗА ЕДНО ДЕНОНОЌИЕВо Градската општа болница (ГОБ) „8 Септември“ починати се четири лица, тројца пациенти од Скопје на возраст 56,69 и 75 години и пациентка од Велес на 68 години.- Возило на Брза помош пред болницата. (Фото: Ѓ. Личовски)

  Починати се 12 лица од компликации од коронавирус за изминатите 24 часа, и тоа пет пациенти од Скопје, еден од Штип, двајца пациенти од Тетово, двајца од Струга, еден од Велес и еден пациент од Гостивар, соопшти Министерството за здравство.

  На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа четворица – двајца пациенти од Струга на возраст од 60 и 66 години, пациент од Тетово на возраст од 49 години и пациент од Скопје на 72 години.

  Во Градската општа болница (ГОБ) „8 Септември“ починати се исто така четири лица, тројца пациенти од Скопје на возраст 56,69 и 75 години и пациентка од Велес на 68 години.

  Во болницата во Штип е починат пациент на возраст од 81 година.

  Во Гостивар е починат пациент на 70 години.

  Во Тетово е починат пациент на 62-годишна возраст.

  Во Институтот за белодробни заболувања за деца- Козле почина пациентка од Скопје 83 години, потврдена позитивна денес.

  Во изминатото деноноќие се направени 868 тестирања, а регистрирани се 132 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-57, Куманово-10, Дебар-1, Штип-13, Прилеп-7, Тетово-19, Струга-3, Велес-4, Битола-1, Охрид-5, Кавадарци-1, Гостивар-6, Пробиштип-2, Свети Николе-2, Ресен-1.

  На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 4 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 92 пациенти. На кислородна поддршка се 45 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

  Во болницата во Козле се хоспитализирани 20 возрасни пациенти позитивни на ковид-19, две деца позитивни и четири со симптоми на вирусот.

  Во „8 Септември“ примени се 14 нови, вкупно хоспитализирани се 136 пациенти. На респираторна машина се 11 пациенти.

  Во болницата во Битола се хоспитализирани 41, а во болницата во Штип се хоспитализирани 32 пациенти.

  На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово и Прилеп се хоспитализирани 78 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

  Оздравени се 112 пациенти од: Скопје-42, Штип-40, Прилеп-1, Тетово-16, Велес-1, Гостивар-5, Кочани-2, Пробиштип-3, Свети Николе-2.

  Вкупно ковид дијагностицирани во нашата земја има 6.209,  оздравени се 2.427,  починати се 298, а има 3.484 активни случаи.

  Од вчерашните тестирања три се контролни, во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
  • Скопје 3006, активни 1986
  • Куманово 750, активни 293
  • Дебар 92, активни 40
  • Штип 332, активни 148
  • Прилеп 257, активни 33
  • Тетово 681, активни 366
  • Струга 218, активни 133
  • Велес 182, активни 37
  • Битола 50, активни 17
  • Охрид 167, активни 143
  • Кавадарци 15, активни 9
  • Гостивар 117, активни 62
  • Гевгелија 10, активни 3 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци)
  • Струмица 15, активни 10
  • Крива Паланка 15, активни 9
  • Радовиш 4, активни 0
  • Крушево 6, активни 3
  • Кочани 69, активни 22
  • Пробиштип 17, активни 9
  • Демир Хисар 2, активни 1
  • Македонски Брод 4, активни 2
  • Пехчево 6, активни 3
  • Берово 2, активни 0
  • Валандово 6, активни 2
  • Виница 3, активни 0
  • Делчево 1, активни 0
  • Кратово 4, активни 1
  • Свети Николе 27, активни 23
  • Кичево 30, активни 25
  • Ресен 100, активни 94
  • Неготино 21, активни 10 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

  Направените 868 теста се преку: ИЈЗ –660, ЦЈЗ Скопје-0, Авицена –0, Биотек –0, МАНУ -110, Жан Митрев (Филип Втори) -25, Судска медицина-0, Систина со ПЦР метода -73, ЦЈЗ Битола-, лабораторија Лаор- 0.

  Досега во земјата се направени вкупно 59.633 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

  Активни случаи по општини Скопје заклучно со вчера (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)
  • Чаир – 417
  • Аеродром – 148
  • Бутел – 134
  • Гази Баба – 158
  • Центар – 131
  • Карпош – 135
  • Сарај – 142
  • Кисела Вода – 106
  • Ѓорче Петров – 101
  • Студеничани – 91
  • Шуто Оризари – 75
  • Арачиново – 53
  • Илинден – 32
  • Петровец – 18
  • Чучер Сандево – 15
  • Сопиште – 12
  • Зелениково-2
  • Странец – 2
  • Нераспределен-157

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира