12 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 ВО ПОСЛЕДНИТЕ 24 ЧАСА, ПЛУС ШЕСТМИНА НОВОПРИЈАВЕНИ ОД АВГУСТ И СЕПТЕМВРИ, 525 НОВИ ПОЗИТИВНИ

  12 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 ВО ПОСЛЕДНИТЕ 24 ЧАСА, ПЛУС ШЕСТМИНА НОВОПРИЈАВЕНИ ОД АВГУСТ И СЕПТЕМВРИ, 525 НОВИ ПОЗИТИВНИНаправени се 3.858 тестирања и  регистрирани се 525 нови случаи (Фото: СДК.МК)

  Во последните 24 часа регистрирани се 12 починати лица од ковид-19, соопшти Министерството за здравство.

  Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се уште 6 лица, со датум на смрт во период од 22.08.2021 до 19.09.2021 година. Овие починати лица се: по 2 од Тетово и Куманово, и по едно починато лице од Кичево и Гостивар. Починатите се на возраст од 56-84 години, од кои само едно лице е починато во болнички услови, додека останатите 5 лица се починати во домашни услови.

  Направени се 3.858 тестирања и регистрирани се 525 нови случаи на КОВИД-19. Од нив, најмногу се во
  Скопје – 268, па следуваат Куманово – 40, Струмица – 27, Штип – 25, Битола – 23, Охрид –17, Велес и Свети Николе – по 16, Кавадарци – 15, Кичево – 14, Прилеп и Кочани – по 10, Крива Паланка – 9, Гевгелија – 6, Струга – 5, Тетово и Радовиш – по 4, Неготино – 3, Гостивар, Берово, Валандово и Кратово – по 2, Ресен, Виница, Пробиштип, Демир Хисар и Демир Капија – по 1.

  Регистрирани сe 449 оздравени пациенти.

  Сите 12 лица се полинати во болнички услови. Тројца се од Скопје (82г, 83г и 87г), по 2 починати лица од Куманово (75г и 65г) и Тетово (69г и 38) и по едно починато лице од Прилеп (81г), Демир Хисар (71г), Кичево (70г), Штип (69г) и Делчево (60г).

  Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 189.159. Бројката на оздравени пациенти е 170.395, на починати е 6.557, а бројот на активни случаи изнесува 12.207.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
  Скопје 82180, Активни 5714
  Куманово 11198, Активни 937
  Тетово 10781, Активни 951
  Прилеп 8973, Активни 297
  Гостивар 7945, Активни 497
  Битола 7012, Активни 271
  Велес 6114, Активни 311
  Охрид 5880, Активни 491
  Кавадарци 5809, Активни 213
  Струмица 5670, Активни 322
  Штип 5636, Активни 246
  Кичево 3917, Активни 411
  Струга 3773, Активни 364
  Кочани 3178, Активни 133
  Гевгелија 2382, Активни 81
  Неготино 2304, Активни 45
  Свети Николе 1862, Активни 117
  Ресен 1524, Активни 104
  Радовиш 1496, Активни 109
  Дебар 1445, Активни 123
  Крива Паланка 1388, Активни 78
  Берово 1205, Активни 35
  Делчево 1113, Активни 66
  Виница 1018, Активни 51
  Пробиштип 904, Активни 45
  Валандово 802, Активни 36
  Богданци 544, Активни 12
  Кратово 543, Активни 51
  Крушево 518, Активни 14
  Македонски Брод 463 31
  Демир Хисар 431, Активни 19
  Демир Капија 408, Активни 6
  Пехчево 310, Активни 6
  Македонска Каменица 294, Активни 19
  Дојран 139, Активни 1


   ГЛАСНО - во САКАМДАКАЖАМ.МК пријавете проблеми во здравствениот систем


   Почитувани читатели, ни треба вашата помош за заедно да ги откриеме, истражиме и придонесеме за решение на какви било проблеми што го отежнуваат или оневозможуваат пристапот до квалитетна услуга во јавното здравство. Пишете ни за вашите проблеми со здравствените институции низ целата земја. Ви благодариме на довербата.

   Симнете ја мобилната апликација

   ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира