Категорија: Здравство

1 2 3 27 10 / 265 НАПИСИ
АКО ЛЕКАРИТЕ СИ ЈА РАБОТЕЛЕ РАБОТАТА, ЗОШТО ИМАМЕ ТОЛКУ МНОГУ НЕВАКЦИНИРАНИ ДЕЦА?, ВЕЛИ ЕПИДЕМИОЛОГОТ Д-Р ДАНИЛОВСКИ ЗА ПОСЛЕДНИОТ ИЗВЕШТАЈ НА УНИЦЕФ

АКО ЛЕКАРИТЕ СИ ЈА РАБОТЕЛЕ РАБОТАТА, ЗОШТО ИМАМЕ ТОЛКУ МНОГУ НЕВАКЦИНИРАНИ ДЕЦА?, ВЕЛИ ЕПИДЕМИОЛОГОТ Д-Р ДАНИЛОВСКИ ЗА ПОСЛЕДНИОТ ИЗВЕШТАЈ НА УНИЦЕФ

Ако се вакцините задолжителни со закон, зошто не се спроведува законот?, вели епидемиологот проф. д-р Драган Даниловски за последниот поразителен изве ...
ДО ПЕТОК БЕСПЛАТНИ ПРЕГЛЕДИ НА СКОПСКА ГИНЕКОЛОГИЈА ЗА ЖЕНИ ВО МЕНОПАУЗА

ДО ПЕТОК БЕСПЛАТНИ ПРЕГЛЕДИ НА СКОПСКА ГИНЕКОЛОГИЈА ЗА ЖЕНИ ВО МЕНОПАУЗА

На Клиниката за гинекологија и акушерство (ГАК) во Скопје во тек е недела на бесплатни прегледи и консултации на пациентки во менопауза, во чест на 18 ...
САЈТОТ НA ЗДРАВСТВЕНИОТ ИНСПЕКТОРАТ 5 МЕСЕЦИ Е НЕАКТИВЕН, ЌЕ ОБЈАВУВА РЕШЕНИЈА ЗА КОВИД ИЗОЛАЦИЈА ОТКАКО ЌЕ ГО ДОБИЕ ЗАПИСНИКОТ ОД ВЛАДА

САЈТОТ НA ЗДРАВСТВЕНИОТ ИНСПЕКТОРАТ 5 МЕСЕЦИ Е НЕАКТИВЕН, ЌЕ ОБЈАВУВА РЕШЕНИЈА ЗА КОВИД ИЗОЛАЦИЈА ОТКАКО ЌЕ ГО ДОБИЕ ЗАПИСНИКОТ ОД ВЛАДА

Од пред 5 месеци е последната вест објавена на вебстраницата на Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ), каде, согласно вчерашната Владина ...
РЕШЕНИЈАТА ЗА ИЗОЛАЦИЈА НА ЛИЦАТА СО КОВИД-19 ЌЕ СЕ ОБЈАВУВААТ НА ВЕБ СТРАНАТА НА ДРЖАВНИОТ ЗДРАВСТВЕН ИНСПЕКТОРАТ, ОДЛУЧИ ВЛАДАТА

РЕШЕНИЈАТА ЗА ИЗОЛАЦИЈА НА ЛИЦАТА СО КОВИД-19 ЌЕ СЕ ОБЈАВУВААТ НА ВЕБ СТРАНАТА НА ДРЖАВНИОТ ЗДРАВСТВЕН ИНСПЕКТОРАТ, ОДЛУЧИ ВЛАДАТА

Решенијата за изолација на лицата позитивни на ковид-19 и лицата кои имале контакт со заразен, ќе се објавуваат на веб страната на Државниот санитарен ...
БИТОЛЧАНИ ОЗДРАВЕА ОД КОВИД БЕЗ ДА ДОБИЈАТ РЕШЕНИЈА ЗА ИЗОЛАЦИЈА, ИНСПЕКТОРАТОТ ВЕЛИ НЕМАЛО ВАЛИДНИ ПОДАТОЦИ ЗА КОНТАКТ

БИТОЛЧАНИ ОЗДРАВЕА ОД КОВИД БЕЗ ДА ДОБИЈАТ РЕШЕНИЈА ЗА ИЗОЛАЦИЈА, ИНСПЕКТОРАТОТ ВЕЛИ НЕМАЛО ВАЛИДНИ ПОДАТОЦИ ЗА КОНТАКТ

„Оздревев, а решение за изолација не добив“, вели битолчанец кој деновиве оздравел од коранавирус. „За време на боледувањето ми се јави надлежен епиде ...
МИНИСТЕРОТ ЗА ЗДРАВСТВО САЛИ ПРИМИ ТРЕТА ДОЗА ВАКЦИНА И ВЛЕЗЕ КАЈ БОЛНИТЕ ВО КОВИД-ЦЕНТАРОТ НА КОЖНА КЛИНИКА

МИНИСТЕРОТ ЗА ЗДРАВСТВО САЛИ ПРИМИ ТРЕТА ДОЗА ВАКЦИНА И ВЛЕЗЕ КАЈ БОЛНИТЕ ВО КОВИД-ЦЕНТАРОТ НА КОЖНА КЛИНИКА

Министерот за здравство д-р Беким Сали, кој денеска напладне се вакцинираше со трета доза против коронавирус, попладнево влезе во Ковид-центарот на Ко ...
КЛИНИКИТЕ ЗА КОЖНИ БОЛЕСТИ И ЗА НЕВРОЛОГИЈА ПАК СЕ КОВИД-ЦЕНТРИ, УШТЕ ЕДЕН ОДДЕЛ СЕ ОТВОРА ВО „8 СЕПТЕМВРИ“

КЛИНИКИТЕ ЗА КОЖНИ БОЛЕСТИ И ЗА НЕВРОЛОГИЈА ПАК СЕ КОВИД-ЦЕНТРИ, УШТЕ ЕДЕН ОДДЕЛ СЕ ОТВОРА ВО „8 СЕПТЕМВРИ“

Клиниките за кожни болести и за неврологија во Скопје пак ќе бидат ковид-центри, а ќе се отвори дополнителен ковид-оддел во Градската општа болница (Г ...
ИЗМИНАТАВА НЕДЕЛА ИМАШЕ 97 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД, ЗА 76,4% ПОВЕЌЕ ОД МИНАТАТА

ИЗМИНАТАВА НЕДЕЛА ИМАШЕ 97 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД, ЗА 76,4% ПОВЕЌЕ ОД МИНАТАТА

Во текот на изминатата недела пријавени се 97 смртни случаи од коронавирус во 20 градови, за 76,4% повеќе во однос на минатата, се вели во новиот неде ...
ДОСЕГА 7 ЛИЦА СЕ РАЗБОЛЕЛЕ ПО ТРЕТПАТ ОД КОВИД, А ИМА ВКУПНО 3.380 РЕИНФЕКЦИИ ОД КОИ СКОРО ПОЛОВИНАТА ПОСЛЕДНАВА НЕДЕЛА

ДОСЕГА 7 ЛИЦА СЕ РАЗБОЛЕЛЕ ПО ТРЕТПАТ ОД КОВИД, А ИМА ВКУПНО 3.380 РЕИНФЕКЦИИ ОД КОИ СКОРО ПОЛОВИНАТА ПОСЛЕДНАВА НЕДЕЛА

Од појавата на пандемијата до 16 јануари годинава, вкупно се регистрирани 3.380 реинфекции со ковид-19 кај лица кои претходно прележале, што е 1,4 отс ...
ЗДРУЖЕНИЕТО „ЕСЕ“ БАРА ДРЖАВАТА ДА ПЛАЌА ЗА РАН СКРИНИНГ НА РАК НА ГРЛОТО НА МАТКАТА, СО ШТО БИ СЕ СПАСИЛЕ 30-50 ЖИВОТИ ГОДИШНО

ЗДРУЖЕНИЕТО „ЕСЕ“ БАРА ДРЖАВАТА ДА ПЛАЌА ЗА РАН СКРИНИНГ НА РАК НА ГРЛОТО НА МАТКАТА, СО ШТО БИ СЕ СПАСИЛЕ 30-50 ЖИВОТИ ГОДИШНО

Со организиран скрининг на рак на грлото на матката, годишно би можеле да се спасат меѓу 30 и 50 животи во Македонија, се вели во анализата што ја под ...
1 2 3 27 10 / 265 НАПИСИ