ИЗМИНАТАВА НЕДЕЛА ИМАШЕ 97 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД, ЗА 76,4% ПОВЕЌЕ ОД МИНАТАТА

  ИЗМИНАТАВА НЕДЕЛА ИМАШЕ 97 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД, ЗА 76,4% ПОВЕЌЕ ОД МИНАТАТАНа 17 јануари е регистриран и највисок број пријавени случаи на дневно ниво досега - 2.267. (Фото: СДК.МК)

  Во текот на изминатата недела пријавени се 97 смртни случаи од коронавирус во 20 градови, за 76,4% повеќе во однос на минатата, се вели во новиот неделн извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ). Најголем дел од нив се од Скопје (38). Најголем број,85 или 87,6% од починатите се во возрасната група над 60 години, а регистрирани се починати лица и кај возрасната група од 50-59 години (8), 40-49 години (2) и 30-39 години (2).

  Во текот на минатата недела вкупно се пријавени 1.559 реинфекции, со зголемување од 25,0% во однос на претходната недела. Заклучно со 23.01.2022 досега вкупно се регистрирани 4.924 реинфекции (1,9%), од кои тринаесет се втори реинфекции.

  Минатата недела, на 17 јануари е регистриран и највисок број пријавени случаи на дневно ниво досега – 2.267. Најголем број на заболени на неделно ниво – 11.610 е регистриран исто така во текот на минатата недела.

  Според извештаите од болниците, моментално се хоспитализирани 550 лица (25,3% повеќе во споредба со претходната недела), а од нив 341 се на кислородна поддршка (34,3% повеќе во споредба со претходна недела) и 27 на инвазивна/неинвазивна механичка вентилација (идентично во споредба со претходна недела).

  Најчести симптоми пријавени кај заболените се температура (59,1%), кашлица (44,6%) и малаксаност (43,1%). Регистрирани се 64.400 (38,1%) асимптоматски случаи. Во однос на коморбидитети, 41.837 лица имаат кардиоваскуларна болест, 13.699 дијабет, 5.945 се со хронична белодробна болест и 16.249 со други хронични болести.

  Заклучно со 22 јануари, вакцинирани се вкупно 864.759 лица со барем една доза на вакцина против ковид-19 во државата и странство. Комплетно вакцинирани (со две дози) се вкупно 841.143 лица, а со трета доза се вакцинирани 122.752 лица.


   ГЛАСНО - во САКАМДАКАЖАМ.МК пријавете проблеми во здравствениот систем


   Почитувани читатели, ни треба вашата помош за заедно да ги откриеме, истражиме и придонесеме за решение на какви било проблеми што го отежнуваат или оневозможуваат пристапот до квалитетна услуга во јавното здравство. Пишете ни за вашите проблеми со здравствените институции низ целата земја. Ви благодариме на довербата.

   Симнете ја мобилната апликација

   ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира