15 НОВИ ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19 ОД 2.550 ТЕСТОВИ, НЕМА ПОЧИНАТИ

  15 НОВИ ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19 ОД 2.550 ТЕСТОВИ, НЕМА ПОЧИНАТИВо земјава има 234 активни случаи на ковид-10, од кои најмногу во Скопје и Тетово. (Фото: К. Попов)

  Во изминатите 24 часа нема починати лица по компликации од ковид-19, а од 2.550 тестирања, регистрирани се 15 нови случаи. Од нив 10 се во Скопје, во Куманово и Дебар – по 2 и Тетово – 1 случај, вели Министерството за здравство.

  Регистрирани се 6 оздравени пациенти од: Скопје – 5 и Тетово – 1.

  Направени се 2.550 тестови.

  Од почетокот на коронакризата во земјава се регистрирани 155.965 ковид позитивни, оздравени се 150.243, починаа 5.488, а активни случаи се 234.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
  Скопје 68777, Активни 92
  Куманово 8895, Активни 17
  Прилеп 8328, Активни 1
  Тетово 7344, Активни 74
  Битола 6310, Активни 2
  Велес 5474, Активни 0
  Гостивар 5199, Активни 16
  Кавадарци 5156, Активни 1
  Охрид 5023, Активни 4
  Штип 4963, Активни 3
  Струмица 4126, Активни 3
  Струга 2985, Активни 4
  Кочани 2794, Активни 2
  Кичево 2604, Активни 7
  Гевгелија 2196, Активни 1
  Неготино 2184, Активни 0
  Свети Николе 1525, Активни 1
  Ресен 1234, Активни 0
  Крива Паланка 1227, Активни 0
  Радовиш 1161, Активни 0
  Берово 1032, Активни 1
  Делчево 973, Активни 0
  Дебар 947, Активни 5
  Виница 886, Активни 0
  Пробиштип 789, Активни 0
  Валандово 667, Активни 0
  Богданци 494, Активни 0
  Крушево 490, Активни 0
  Демир Хисар 400, Активни 0
  Демир Капија 396, Активни 0
  Кратово 377, Активни 0
  Македонски Брод 359, Активни 0
  Пехчево 269, Активни 0
  Македонска Каменица 249, Активни 0
  Дојран 132, Активни 0

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира