3 ПОЧИНАТИ, 168 НОВОЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД-19 ОД 1.470 ТЕСТА

  3 ПОЧИНАТИ, 168 НОВОЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД-19 ОД 1.470 ТЕСТАВо последните 24 часа се направени 1470 тестирања, а регистрирани се 168 нови случаи на ковид-19. - Возило на Брза помош. (Фото: Ѓ. Личовски)

  Три лица починаа по компликации од ковид-19 во изминитиве 24 часа, и тоа двајца пациенти од Скопје и еден од Гостивар, објави на Фејсбук министерот за здравство Венко Филипче.

  На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца пациенти на возраст од 66 и 70 години. Во Градската општа болница (ГОБ) „8 Септември“ почината е пациентка на 63 години по приемот, кај која вирусот е потврден постмортем.

  Во последните 24 часа се направени 1.470 тестирања, а регистрирани се 168 нови случаи на ковид-19.
  – Скопје 83
  – Куманово 8
  – Дебар 2
  – Штип 6
  – Прилеп 3
  – Тетово 26
  – Струга 5
  – Битола 2
  – Охрид 8
  – Гостивар 8
  – Крива Паланка 1
  – Крушево 1
  – Кочани 1
  – Пробиштип 2
  – Македонски Брод 1
  – Свети Николе 4
  – Кичево 6
  – Ресен 1

  На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 9 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 92 пациенти. На кислородна поддршка се 62 пациенти, нема пациенти на респираторна машина.

  Во болницата во Козле се хоспитализирани 20 возрасни пациенти позитивни на ковид-19, 2 деца позитивни и 3 суспектни на вирусот.

  Во „8 Септември“ примени се 16 нови, вкупно хоспитализирани се 94 пациенти. На респираторна машина се 4 пациенти.

  Во болницата во Битола се хоспитализирани 44, а во болницата во Штип се хоспитализирани 47 пациенти.

  На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар и Струмица се хоспитализирани 110 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

  Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 70 оздравени лица.

  – Скопје 48
  – Тетово 18
  – Велес 1
  – Гостивар 1
  – Кочани 1
  – Ресен 1

  Направените 1.470 теста се преку: ИЈЗ-684, ЦЈЗ Скопје-23, Авицена-112, Биотек-112, МАНУ -121, Жан Митрев (Филип Втори) -235, Систина со ПЦР метода -150, Судска медицина -14, ЦЈЗ Битола-19. Досега во земјата се направени вкупно 72.690 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

  Од вчерашните тестови два се контролни, во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
  • Скопје 3656, активни 1928
  • Куманово 818, активни 179
  • Дебар 120, активни 67
  • Штип 411, активни 166
  • Прилеп 289, активни 58
  • Тетово 831, активни 351
  • Струга 288, активни 187
  • Велес 198, активни 36
  • Битола 65, активни 24
  • Охрид 218, активни 189
  • Кавадарци 22, активни 15
  • Гостивар 188, активни 115
  • Гевгелија 12, активни 3 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци)
  • Струмица 18, активни 10
  • Крива Паланка 18, активни 12
  • Радовиш 4, активни 0
  • Крушево 8, активни 4
  • Кочани 76, активни 17
  • Пробиштип 30, активни 19
  • Демир Хисар 3, активни 2
  • Македонски Брод 7, активни 5
  • Пехчево 6, активни 2
  • Берово 3, активни 0
  • Валандово 6, активни 2
  • Виница 4, активни 1
  • Делчево 1, активни 0
  • Кратово 6, активни 3
  • Свети Николе 58, активни 51
  • Кичево 58, активни 49
  • Ресен 129, активни 88
  • Неготино 21, активни 3 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

  Вкупно ковид дијагностицирани во нашата земја има 7.572, оздравени се 3.624,  починаа 362, а активни се 3.586.

  Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)
  • Чаир – 360
  • Аеродром – 166
  • Бутел – 156
  • Гази Баба – 210
  • Центар – 156
  • Карпош – 153
  • Сарај – 140
  • Кисела Вода – 114
  • Ѓорче Петров – 111
  • Студеничани – 121
  • Шуто Оризари – 89
  • Арачиново – 46
  • Илинден – 34
  • Петровец – 18
  • Чучер Сандево – 18
  • Сопиште – 7
  • Зелениково- 13
  • Странец – 5
  • Нераспределен- 11

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари