32 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 ОД 35 ДО 83 ГОДИНИ, 199 НОВИ СЛУЧАИ ОД 2.558 ТЕСТОВИ

  32 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 ОД 35 ДО 83 ГОДИНИ, 199 НОВИ СЛУЧАИ ОД 2.558 ТЕСТОВИДосега во земјата се направени вкупно 1.190.914 тестирање на ковид-19. (Фото: Ѓ. Личовски)

  Триесет и две лица починаа од ковид-19 во последните 24 часа, а од 2.558 тестови регистрирани се 199 нови случаи, стои во денешниот извештај на Министерството за здравство.

  Пријавени се 13 починати лица од Скопје (80г, 76г, 75г, 72г, 72г, 69г, 69г, 64г, 61г, 57г, 55г, 45г, 35г), 6 починати лица од Тетово (81г, 78г, 77г, 69г, 62г, 53г), 3 починати лица од Гостивар (83г, 74г, 68г), 2 починати лица од Велес (72г, 64г) и по едно починато лице од Прилеп (80г), Кавадарци (72г), Охрид (77г), Струмица (77г), Струга (79г), Свети Николе (57г), Радовиш (49г) и Делчево (71г).
  30 од пријавените починати лица се починати во болнички услови, двајца се починати во домашни услови.

  Нови болни се регистрирани во: Скопје – 157, Куманово и Кавадарци – по 6, Прилеп, Гостивар, Кичево и Дебар – по 4, Велес- 3, Битола, Штип, Струга, Свети Николе и Крива Паланка – по 2, Богданци – 1.

  Регистрирани се 556 оздравени пациенти од: Скопје – 164, Тетово – 115, Струмица – 50, Куманово – 40, Гостивар – 35, Штип – 26, Кавадарци – 20, Кичево – 15, Битола – 14, Велес – 11, Дебар – 10, Ресен и Пробиштип – по 9, Валандово – 8, Прилеп – 7, Кочани -6, Кратово – 5, Неготино и Радовиш – по 4, Свети Николе – 2, Виница и Богданци – по 1.

  Направени се 2.558 тестови преку: ИЈЗ-21, ЦЈЗ Скопје-33, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово –12, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ „8 Септември“-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-104, Авицена-149, Биотек-145, Систина-133, лабораторија Лаор-0, Синлаб-2, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа -0, Никоб лаб-492, ВФВ Медикал-49, Ели Медика-44, Ројал Медика –0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.373.

  Досега во земјата се направени вкупно 1.190.914 тестирање на ковид-19.

  Вкупно ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата се1 80.243, оздравени се 159.365, починаа 6.097, а  активни случаи се 14.781.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 77812, Активни 6202
  Куманово 10464, Активни 893
  Прилеп 8728, Активни 279
  Тетово 10533, Активни 1786
  Битола 6778, Активни 271
  Велес 5844, Активни 245
  Гостивар 7769, Активни 992
  Кавадарци 5542, Активни 195
  Охрид 5620, Активни 536
  Штип 5352, Активни 212
  Струмица 5328, Активни 639
  Струга 3661, Активни 612
  Кочани 3030, Активни 113
  Кичево 3705, Активни 573
  Гевгелија 2310, Активни 79
  Неготино 2261, Активни 54
  Свети Николе 1734, Активни 136
  Ресен 1422, Активни 108
  Крива Паланка 1294, Активни 50
  Радовиш 1373, Активни 114
  Берово 1148, Активни 47
  Делчево 1068, Активни 72
  Дебар 1404, Активни 247
  Виница 964, Активни 37
  Пробиштип 850, Активни 41
  Валандово 748, Активни 26
  Богданци 537, Активни 41
  Крушево 516, Активни 21
  Демир Хисар 414, Активни 10
  Демир Капија 401, Активни 1
  Кратово 477, Активни 59
  Македонски Брод 442, Активни 56
  Пехчево 297, Активни 6
  Македонска Каменица 280, Активни 25
  Дојран 137, Активни 3

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира