4 ПОЧИНАТИ, НОВИ 118 СЛУЧАИ НА КОВИД-19, 74 СЕ ОЗДРАВЕНИ

  4 ПОЧИНАТИ, НОВИ 118 СЛУЧАИ НА КОВИД-19, 74 СЕ ОЗДРАВЕНИВо Градската општа болница „8 Септември“ починати се четири лица од Скопје. (Фото: Ѓ. Личовски)

  Четири лица починаа по компликации од коронавирус, а во последните 24 часа се направени 1.363 тестирања и регистрирани се 118 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-55, Куманово-9, Дебар-1, Штип-1, Прилеп-4, Тетово-20, Струга-2, Велес-2, Битола-1, Охрид-9, Гостивар-4, Гевгелија-1, Струмица-2, Свети Николе-1, Кичево-1, Ресен-5, соопшти Министерството за здравсто.

  Во Градската општа болница „8 Септември“ починати се четири лица од Скопје – пациент (58) примен на 9 јуни, пациент (73) хоспитализиран на 26 мај, пациентка (73) примена во боlницата на 22 јуни. Починат е и пациент (72) на 21 јуни, денеска е потврден неговиот позитивен резултат.

  На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 9 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 109 пациенти. На кислородна поддршка се 46 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

  Во монтажната болница се хоспитализирани 13 пациенти, во болницата во Козле еден возрасен пациент и две деца позитивни на ковид-19.

  До утрово, во ГОБ „8 Септември“ примени се 13 нови, а вкупно хоспитализирани 127 пациенти. На респираторна машина се 7 пациенти.

  Во болницата во Битола се хоспитализирани 31 пациент, а во болницата во Штип се хоспитализирани 20 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово и Прилеп се хоспитализирани 85 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

  Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 74 оздравени пациенти од: Скопје-37, Штип-3, Прилеп-5, Тетово-24, Велес-1, Гостивар-4.

  Вкупно ковид дијагностицирани во нашата земја се 5.311, оздравени пациенти се 2.048, починати се 251, аима 3.012 активни случаи.

  Од вчерашните тестирања три се контролни, во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
  • Скопје 2.588, активни 1.734
  • Куманово 703, активни 250
  • Дебар 83, активни 31
  • Штип 276, активни 186
  • Прилеп 235, активни 17
  • Тетово 558, активни 322
  • Струга 181, активни 101
  • Велес 169, активни 34
  • Битола 43, активни 14
  • Охрид 120, активни 100
  • Кавадарци 11, активни 6
  • Гостивар 87, активни 50
  • Гевгелија 10, активни 6 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци)
  • Струмица 12, активни 8
  • Крива Паланка 11, активни 5
  • Радовиш 4, активни 0
  • Крушево 6, активни 3
  • Кочани 61, активни 27
  • Пробиштип 13, активни 10
  • Демир Хисар 1, активни 0
  • Македонски Брод 3, активни 1
  • Пехчево 5, активни 2
  • Берово 2, активни 1
  • Валандово 6, активни 4
  • Виница 3, активни 0
  • Делчево 1, активни 0
  • Кратово 4, активни 2
  • Свети Николе 17, активни 15
  • Кичево 9, активни 6
  • Ресен 70, активни 69
  • Неготино 19, активни 8 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

  Направените 1.363 теста се преку: ИЈЗ –533, ЦЈЗ Скопје-22, Авицена –73, Биотек –159, МАНУ -145, Жан Митрев (Филип Втори) -179, Судска медицина-13 и Систина со ПЦР метода -239 . Досега во земјата се направени вкупно 53,248 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

  Активни случаи по општини Скопје заклучно со вчера (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)
  • Чаир – 402
  • Аеродром – 136
  • Бутел – 138
  • Гази Баба – 150
  • Центар – 131
  • Карпош – 116
  • Сарај – 137
  • Кисела Вода – 98
  • Ѓорче Петров – 80
  • Студеничани – 86
  • Шуто Оризари – 73
  • Арачиново – 49
  • Илинден – 31
  • Петровец – 16
  • Чучер Сандево – 15
  • Сопиште – 12
  • Зелениково-2
  • Странец – 4
  • Нераспределен-4

  Б. НЕСТОРОСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира