5 ПОЧИНАТИ, МЕЃУ КОИ И 35-ГОДИШЕН, УШТЕ 164 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 1.612 ТЕСТОВИ

  5 ПОЧИНАТИ, МЕЃУ КОИ И 35-ГОДИШЕН, УШТЕ 164 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 1.612 ТЕСТОВИНа Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 6 пациенти< - Возило на Брза помош пред Инфективна клиника. (Фото: К. Попов)

  Во изминатото деноноќие починаа 5 лица по компликации од коронавирус, тројца пациенти од Скопје, еден од Тетово и еден пациент од Ресен. Како што соопшти Министерството за здравство, во Градската општа болница (ГОБ) „8 Септември“ починаа двајца пациенти на возраст од 35 и 65 години. Во болницата во Битола почина пациент од Ресен на возраст од 70 години. Во болницата во Тетово е починат пациент на 51 година. Вон болнички услови е починат пациент на 77 години.

  Во последните 24 часа се направени 1.612 тестирања, а регистрирани се 164 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-59, Куманово-12, Дебар-18, Штип- 17, Прилеп-1, Тетово-6, Струга-6, Битола-1, Кавадарци-2, Гостивар-9, Пробиштип-2, Демир Хисар-1, Свети Николе-23, Кичево-6, Ресен-1.

  На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 6 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 87 пациенти. На кислородна поддршка се 43 пациенти, нема пациенти на респираторна машина. Во болницата во Козле се хоспитализирани 21 возрасни пациенти позитивни на ковид-19, 8 деца позитивни и 1 суспектно на вирусот. Во „8 Септември“ примени се 10 нови, вкупно хоспитализирани се 91 пациент. На респираторна машина се 6 пациенти.

  Во болницата во Битола се хоспитализирани 35, а во болницата во Штип се хоспитализирани 53 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 131 пациент – позитивни и сомнителни на ковид-19.

  Оздравени се 74 лица од: Скопје-42, Штип-7, Тетово-1, Струга-4, Велес-1, Охрид-6, Кавадарци-3, Свети Николе-2, Ресен-7, Неготино-1.

  Вкупно ковид дијагностицирани во земјава има 8.786, оздравени се 4.676, починаа 406, а активни се 3.704.

  Денес се евидентира еден контролен тест и една исправка кај оздарвени лица од вчерашните. Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
  • Скопје 4.141, активни 1.837
  • Куманово 894, активни 226
  • Дебар 172, активни 110
  • Штип 510, активни 213
  • Прилеп 306, активни 57
  • Тетово 906, активни 295
  • Струга 348, активни 169
  • Велес 205, активни 30
  • Битола 85, активни 41
  • Охрид 229, активни 114
  • Кавадарци 28, активни 17
  • Гостивар 272, активни 177
  • Гевгелија 13, активни 3 (2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци, еден е од Дојран)
  • Струмица 24, активни 16
  • Крива Паланка 19, активни 8
  • Радовиш 15, активни 11
  • Крушево 12, активни 7 •
  Кочани 80, активни 12
  • Пробиштип 41, активни 26
  • Демир Хисар 12, активни 11
  • Македонски Брод 9, активни 5
  • Пехчево 6, активни 1
  • Берово 4, активни 1
  • Валандово 6, активни 0
  • Виница 4, активни 1
  • Делчево 1, активни 0
  • Кратово 9, активни
  5 • Свети Николе 179, активни 164
  • Кичево 94, активни 79
  • Ресен 140, активни 66
  • Неготино 22, активни 2 ( 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

  Направените 1.612 теста се преку: ИЈЗ-452, ЦЈЗ Скопје-16, Авицена-238, Биотек-143, МАНУ -155, Жан Митрев (Филип Втори) –243, Систина со ПЦР метода -169, Судска медицина -35, ЦЈЗ Битола-55, КИБФС (Инфективна клиника) -106. Досега во земјата се направени вкупно 83.216 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

  Активни случаи по општини vo Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)
  • Чаир – 284
  • Аеродром – 171
  • Бутел – 139
  • Гази Баба – 202
  • Центар – 151
  • Карпош – 146
  • Сарај – 116
  • Кисела Вода – 123
  • Ѓорче Петров – 113
  • Студеничани – 109
  • Шуто Оризари – 97
  • Арачиново – 32
  • Илинден – 21
  • Петровец – 20
  • Чучер Сандево – 12
  • Сопиште – 13
  • Зелениково- 12
  • Странец – 7
  • Нераспределен- 69

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира