6 ПОЧИНАТИ, 128 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 1.025 ТЕСТОВИ, 137 ОЗДРАВЕНИ

  6 ПОЧИНАТИ, 128 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 1.025 ТЕСТОВИ, 137 ОЗДРАВЕНИВо изминатото деноноќие починаа четворица пациенти од Скопје, еден пациент од Кичево и еден од Струга. - Возило на Брза помош во Скопје. (Фото: К. Попов)

  Во изминатото деноноќие починати се 6 лица од компликации од коронавирус, четворица пациенти од Скопје (82, 48, 82 и 60 години), еден пациент од Кичево (52г.) и еден од Струга (75г.), сите пациенти се починати во болнички услови, соопшти Министерството за здравство.

  Од  1.025 тестирања регистрирани се 128 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-52, Куманово-6, Штип-29, Прилеп-2, Тетово-6, Битола-2, Кавадарци-10, Гостивар-13, Кочани-1, Пробиштип-1, Македонски Брод-3, Виница-2, Свети Николе-1.

  На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 4 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 85 пациенти. На кислородна поддршка се 41 пациент, нема пациенти на респираторна машина.

  Во болницата во Козле се хоспитализирани 11 возрасни пациенти позитивни на ковид-19, 4 позитивни деца и 10 пациенти суспектни на вирусот.

  Во градската општа болница (ГОБ) „8 Септември“ примени се 10 нови, вкупно хоспитализирани се 106 пациенти. На респираторна машина се 5 пациенти.

  Во болницата во Битола се хоспитализирани 38, а во болницата во Штип се хоспитализирани 49 пациенти.

  На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 125 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

  Институтот за јавно здравје регистрира 137 оздравени пациенти од:

  -Скопје 108
  -Куманово 2
  -Прилеп 1
  -Тетово 11
  -Велес 1
  -Битола 3
  -Гостивар 2
  -Кочани 2
  -Кичево 2
  -Ресен 5

  Досега во земјата се направени вкупно 96.194 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот. Вкупнo ковид дијагностицирани во земјава има 10.213, од кои оздравеа 5.564, починаа 466, а активни се 4.183.

  Последната дистрибуција по градови е следна:

  • Скопје 4660, активни 1876

  • Куманово 991, активни 284

  • Дебар 192, активни 124

  • Штип 761, активни 409

  • Прилеп 324, активни 53

  • Тетово 998, активни 278

  • Струга 416, активни 206

  • Велес 212, активни 20

  • Битола 116, активни 59

  • Охрид 262, активни 111

  • Кавадарци 48, активни 31

  • Гостивар 385, активни 234

  • Гевгелија 22, активни 11 (*7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 3 на Богданци)

  • Струмица 35, активни 24

  • Крива Паланка 22, активни 8

  • Радовиш 28, активни 23

  • Крушево 15, активни 9

  • Кочани 95, активни 23

  • Пробиштип 48, активни 29

  • Демир Хисар 24, активни 22

  • Македонски Брод 15, активни 11

  • Пехчево 6, активни 0

  • Берово 4, активни 1

  • Валандово 6, активни 0

  • Виница 7, активни 3

  • Делчево 5, активни 4 (*4 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

  • Кратово 13, активни 8

  • Свети Николе 217, активни 189

  • Кичево 120, активни 90

  • Ресен 143, активни 40

  • Неготино 23, активни 3 (*10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

  Направените 1.025 теста се преку: ИЈЗ-662, ЦЈЗ Скопје-25, Авицена-0, Биотек-0, МАНУ -10, Жан Митрев (Филип Втори)-134, Систина со ПЦР метода -113, Судска медицина -0, ЦЈЗ Битола-59, Инфективна клиника-12, ГАК-10.

  Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

  • Чаир – 265

  • Аеродром – 207

  • Бутел – 133

  • Гази Баба – 193

  • Центар – 150

  • Карпош – 164

  • Сарај – 109

  • Кисела Вода – 183

  • Ѓорче Петров – 129

  • Студеничани – 93

  • Шуто Оризари – 120

  • Арачиново – 36

  • Илинден – 23

  • Петровец – 20

  • Чучер Сандево – 12

  • Сопиште – 22

  • Зелениково- 7

  • Странец – 8

  • Нераспределен- 2

   

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари