Таг: Институт за јавно здравје

1 2 3 16 10 / 158 НАПИСИ
4 ПОЧИНАТИ И 310 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 2.776 ТЕСТОВИ

4 ПОЧИНАТИ И 310 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 2.776 ТЕСТОВИ

Во последните 24 часа се регистрирани 310 нови случаи на ковид-19 од направени 2.776 тестови, соопшти Министерството за здравство, согласно податоците ...
ПО БОЛЕСТИТЕ НА КРВОТОКОТ, РАКОТ Е ВТОРА ПРИЧИНА ЗА СМРТНОСТ ВО МАКЕДОНИЈА

ПО БОЛЕСТИТЕ НА КРВОТОКОТ, РАКОТ Е ВТОРА ПРИЧИНА ЗА СМРТНОСТ ВО МАКЕДОНИЈА

Канцерогените заболувања се втора најчеста причина за смрт во Македонија, веднаш по болестите на циркулаторниот систем, покажува извештајот за мортали ...
ДОСЕГА ИМА ВКУПНО 6.494 РЕИНФЕКЦИИ ОД КОВИД, А ПОЧИНАЛЕ 13 ЗАРАЗЕНИ ПО ВТОРПАТ

ДОСЕГА ИМА ВКУПНО 6.494 РЕИНФЕКЦИИ ОД КОВИД, А ПОЧИНАЛЕ 13 ЗАРАЗЕНИ ПО ВТОРПАТ

Тринаесет лица кои по вторпат се заразиле со ковид-19 починале, вели извештајот на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ). Од почетокот на пандемијата до д ...
ЗА ЕДНА НЕДЕЛА ИМА 25 ОТСТО ПОВЕЌЕ БОЛНИ ОД КОВИД В БОЛНИЦА, А 4 ПАТИ ПОВЕЌЕ СЕ НА МЕХАНИЧКА ВЕНТИЛАЦИЈА

ЗА ЕДНА НЕДЕЛА ИМА 25 ОТСТО ПОВЕЌЕ БОЛНИ ОД КОВИД В БОЛНИЦА, А 4 ПАТИ ПОВЕЌЕ СЕ НА МЕХАНИЧКА ВЕНТИЛАЦИЈА

Моментално со короновирус низ болниците во земјава лежат 439 лица или 25,1 процент повеќе во споредба со претходна недела, а од нив 251 се на кислород ...
ЗГОЛЕМЕН БРОЈ ЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД-19 ВО ГРУПИТЕ ОД 1 ДО 39 ГОДИНИ, НАМАЛЕНА СМРТНОСТА И БОЛНИЧКИТЕ ПРИЕМИ

ЗГОЛЕМЕН БРОЈ ЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД-19 ВО ГРУПИТЕ ОД 1 ДО 39 ГОДИНИ, НАМАЛЕНА СМРТНОСТА И БОЛНИЧКИТЕ ПРИЕМИ

Од 20 до 26 декември намалена е смртнста од ковид-19 и бројот на пациенти во Ковид-центрите, но се регистрира зголемување на заболени во возрасните гр ...
ЗА ЕДНА НЕДЕЛА ЗГОЛЕМЕН БРОЈОТ НА ЗАБОЛЕНИ ПО ВТОРПАТ ОД КОВИД-19, ДОСЕГА ВО ЗЕМЈАВА ИМА 1.013 РЕИНФЕКЦИИ

ЗА ЕДНА НЕДЕЛА ЗГОЛЕМЕН БРОЈОТ НА ЗАБОЛЕНИ ПО ВТОРПАТ ОД КОВИД-19, ДОСЕГА ВО ЗЕМЈАВА ИМА 1.013 РЕИНФЕКЦИИ

Триесет и шест лица во земјава во периодот од 13 до 19 декември по вторпат се заразиле со ковид-19, што е зголемување од 38,5% во однос на претходната ...
ЗА ДВА И ПОЛ ПАТИ ЗГОЛЕМЕН БРОЈ НА ЗАБОЛЕНИ ОД ГРИП ВО СПОРЕДБА СО ЛАНИ, ЕПИДЕМИОЛОЗИТЕ АПЕЛИРААТ ЗА ПОМАСОВНА ВАКЦИНАЦИЈА

ЗА ДВА И ПОЛ ПАТИ ЗГОЛЕМЕН БРОЈ НА ЗАБОЛЕНИ ОД ГРИП ВО СПОРЕДБА СО ЛАНИ, ЕПИДЕМИОЛОЗИТЕ АПЕЛИРААТ ЗА ПОМАСОВНА ВАКЦИНАЦИЈА

Изминатиов период се зголемува бројот на заболени од сезонски грип, но со негативни ковид тестови, реагираат матичните лекари, додека епидемиолозите в ...
ВО КОВИД БОЛНИЦИТЕ ЛЕЖАТ 427 ЛИЦА, ЗА ЕДНА НЕДЕЛА НАМАЛЕНА СМРТНОСТА И РЕИНФЕКЦИИТЕ, ВЕЛИ ИЈЗ

ВО КОВИД БОЛНИЦИТЕ ЛЕЖАТ 427 ЛИЦА, ЗА ЕДНА НЕДЕЛА НАМАЛЕНА СМРТНОСТА И РЕИНФЕКЦИИТЕ, ВЕЛИ ИЈЗ

Од 6 до 12 декември по компликации од ковид-19 починаа 66 лица од 20 градови во земјава, со намалување од 2,9% во однос на претходната недела, стои во ...
ДВЕ ЛИЦА ПО ТРЕТПАТ ЗАРАЗЕНИ СО КОВИД-19, ЕДНИОТ ИМАЛ БУБРЕЖНА БОЛЕСТ, РЕЧЕ ЕПИДЕМИОЛОГОТ КОЧИНСКИ ОД ИЈЗ

ДВЕ ЛИЦА ПО ТРЕТПАТ ЗАРАЗЕНИ СО КОВИД-19, ЕДНИОТ ИМАЛ БУБРЕЖНА БОЛЕСТ, РЕЧЕ ЕПИДЕМИОЛОГОТ КОЧИНСКИ ОД ИЈЗ

Две лица во земјава досега по третпат се заразиле со ковид-19, а 953 лица двапати се заразиле, рече денеска епидемиологот Драган Кочински од Институто ...
ИЗМИНАТАТА НЕДЕЛА ЗГОЛЕМЕНА СМРТНОСТА ОД КОВИД-19, А НАМАЛЕН БРОЈОТ НА НОВИ ЗАРАЗЕНИ И ХОСПИТАЛИЗИРАНИ

ИЗМИНАТАТА НЕДЕЛА ЗГОЛЕМЕНА СМРТНОСТА ОД КОВИД-19, А НАМАЛЕН БРОЈОТ НА НОВИ ЗАРАЗЕНИ И ХОСПИТАЛИЗИРАНИ

Од 22 до 28 ноември од ковид-19 во земјава починале 98 лица од 24 градови, за разлика од претходната недела, кога починале 91 лице од 21 град, стои во ...
1 2 3 16 10 / 158 НАПИСИ