6 ПОЧИНАТИ, 205 НОВОЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД-19 ОД 1.728 ТЕСТОВИ

  6 ПОЧИНАТИ, 205 НОВОЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД-19 ОД 1.728 ТЕСТОВИНа Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 5 пациенти. - Возило на Брза помош пред Клиничкиот центар во Скопје. (Фото: К. Попов)

  Шест лица починаа, од кои четири пациенти од Скопје и два од Гостивар по компликации од коронавирус, а во последните 24 часа се направени 1.728 тестирања, а регистрирани се 205 нови случаи на ковид-19, соопшти Министерството за здравство. Ова е највисока дневна броја на новозаболени од почетокот на коронакризата.

  На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа тројца пациенти на возраст од 62, 68 и 94 години.

  Во Градската општа болница (ГОБ) „8 Септември“ починати се двајца пациенти на возраст од 65 и 70 години.

  Во Општата болница во Гостивар е почината пациентка на возраст 80 години.

  Новозаболените лица се од : Скопје-60, Куманово-13, Дебар-17, Штип-10, Прилеп-2, Тетово-13, Струга-12, Велес-3, Битола-3, Охрид-1, Кавадарци-1, Гостивар-23, Струмица-1, Крушево-1, Пробиштип-2, Демир Хисар-2, Македонски Брод-1, Берово-1, Свети Николе-29, Кичево-7, Ресен-3.

  На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 5 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 92 пациенти. На кислородна поддршка се 59 пациенти, нема пациенти на респираторна машина.

  Во болницата во Козле се хоспитализирани 19 возрасни пациенти позитивни на ковид-19, 2 деца позитивни и 1 суспектно на вирусот.

  Во „8 Септември“ примени се 11 нови, вкупно хоспитализирани се 96 пациенти. На респираторна машина се 4 пациенти.

  Во болницата во Битола се хоспитализирани 41, а во болницата во Штип се хоспитализирани 46 пациенти.

  На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар и Струмица се хоспитализирани 112 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

  Институтот за јавно здравје регистрира 336 оздравени лица од: Скопје-113, Куманово-28, Дебар-8, Штип-15, Прилеп-1, Тетово-40, Струга-52, Велес-1, Охрид-57, Кавадарци-1, Гостивар-8, Крива Паланка-4, Кочани-1, Пробиштип-1, Валандово-2 и Ресен-4.

  Вкупно ковид дијагностицирани во земјава се 7.777, оздравени се 3.960, починати е 368, а активни се 3.449.

  Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
  • Скопје 3716, активни 1871
  • Куманово 831, активни 164
  • Дебар 137, активни 76
  • Штип 421, активни 161
  • Прилеп 291, активни 59
  • Тетово 844, активни 324
  • Струга 300, активни 147
  • Велес 201, активни 38
  • Битола 68, активни 27
  • Охрид 219, активни 133
  • Кавадарци 23, активни 15
  • Гостивар 211, активни 128
  • Гевгелија 12, активни 3 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци)
  • Струмица 19, активни 11
  • Крива Паланка 18, активни 8
  • Радовиш 4, активни 0
  • Крушево 9, активни 5
  • Кочани 76, активни 16
  • Пробиштип 32, активни 20
  • Демир Хисар 5, активни 4
  • Македонски Брод 8, активни 6
  • Пехчево 6, активни 2
  • Берово 4, активни 1
  • Валандово 6, активни 0
  • Виница 4, активни 1
  • Делчево 1, активни 0
  • Кратово 5, активни 2
  • Свети Николе 88, активни 81
  • Кичево 65, активни 56
  • Ресен 132, активни 87
  • Неготино 21, активни 3 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

  Направените 1.728 теста се преку: ИЈЗ-775, ЦЈЗ Скопје-24, Авицена-208, Биотек-161, МАНУ -131, Жан Митрев (Филип Втори) -233, Систина со ПЦР метода -131, Судска медицина -21, ЦЈЗ Битола-44. Досега во земјата се направени вкупно 74.562 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

  Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)
  • Чаир – 323
  • Аеродром – 162
  • Бутел – 146
  • Гази Баба – 200
  • Центар – 146
  • Карпош – 147
  • Сарај – 128
  • Кисела Вода – 108
  • Ѓорче Петров – 107
  • Студеничани – 116
  • Шуто Оризари – 86
  • Арачиново – 45
  • Илинден – 31
  • Петровец – 17
  • Чучер Сандево – 16
  • Сопиште – 8
  • Зелениково- 13
  • Странец – 5
  • Нераспределен- 67

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира