БОГОВ: ПОВЛЕКУВАЊЕТО НА ДЕПОЗИТИ РЕЧИСИ ЦЕЛОСНО ЗАПРЕ

a:1:{s:9:"td_source";s:24:"Скопје,(МЕТА)

  БОГОВ: ПОВЛЕКУВАЊЕТО НА ДЕПОЗИТИ РЕЧИСИ ЦЕЛОСНО ЗАПРЕ

  Повлекувањето на депозитите речиси целосно запре и во изминатите две недели имаме стабилизирање на ситуацијата, изјави гувернерот Димитар Богов во интервју за „Ројтерс“.

  – Има показатели дека граѓаните ги враќаат депозитите во банките, поради што сметаме дека најлошото е завршено – истакна Богов.

  Имено, во април граѓаните повлекоа рекордни 58,5 милиони евра (3,6 милијарди денари) од банките, што е 1,6 отсто од вкупните депозити на населението како одговор на шпекулациите за наводна девалвација на денарот и вештачки создадената криза на менувачкиот пазар на девизи.

  Гувернерот Богов истакнал дека можно е Народна банка да ја намали референтната каматна стапка, ако политичката криза наскоро биде решена и веќе нема шпекулативни напади врз стабилноста на денарот.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари