Таг: повлекување

1 2 10 / 18 НАПИСИ
САД ОТСЕГА ПОМАЛКУ ЌЕ СЕ ПОТПИРААТ НА ВОЕНАТА СИЛА ВО НАДВОРЕШНАТА ПОЛИТИКА, КАЖА БАЈДЕН, БРАНЕЈЌИ ГО ПОВЛЕКУВАЊЕТО ОД АВГАНИСТАН

САД ОТСЕГА ПОМАЛКУ ЌЕ СЕ ПОТПИРААТ НА ВОЕНАТА СИЛА ВО НАДВОРЕШНАТА ПОЛИТИКА, КАЖА БАЈДЕН, БРАНЕЈЌИ ГО ПОВЛЕКУВАЊЕТО ОД АВГАНИСТАН

Џо Бајден уште еднаш ја бранеше својата одлука за повлекување на американската војска од Авганистан, што го отвори патот за враќање на талибанците на ...
АМЕРИКАНСКАТА ВОЈСКА ПО 20 ГОДИНИ ЈА НАПУШТИ ВОЗДУШНАТА БАЗА ВО БАГРАМ ДОДЕКА ТАЛИБАНЦИТЕ ВОЕНО НАПРЕДУВААТ НИЗ АВГАНИСТАН

АМЕРИКАНСКАТА ВОЈСКА ПО 20 ГОДИНИ ЈА НАПУШТИ ВОЗДУШНАТА БАЗА ВО БАГРАМ ДОДЕКА ТАЛИБАНЦИТЕ ВОЕНО НАПРЕДУВААТ НИЗ АВГАНИСТАН

Последните американски и НАТО сили ја напуштија воздушната база во Баграм, која 20 години беше во средиштето на војната против Талибанците и Ал Каеда, ...
ПРОЕКТОТ НА ЕВРОПСКА СУПЕРЛИГА СЕ РАСПАДНА ОТКАКО СЕ ПОВЛЕКОА СИТЕ ШЕСТ АНГЛИСКИ КЛУБА

ПРОЕКТОТ НА ЕВРОПСКА СУПЕРЛИГА СЕ РАСПАДНА ОТКАКО СЕ ПОВЛЕКОА СИТЕ ШЕСТ АНГЛИСКИ КЛУБА

Европската Суперлига (ЕСЛ) објави дека ќе ги разгледа најсоодветните чекори за преобликување на проектот откако сите шест англиски клуба се повлекоа о ...
НАТО ПОТВРДИ ДЕКА НА 1 МАЈ ЌЕ ПОЧНЕ ДА ГИ ПОВЛЕКУВА СВОИТЕ ВОЈНИЦИ ОД АВГАНИСТАН

НАТО ПОТВРДИ ДЕКА НА 1 МАЈ ЌЕ ПОЧНЕ ДА ГИ ПОВЛЕКУВА СВОИТЕ ВОЈНИЦИ ОД АВГАНИСТАН

Шефот на НАТО, Јенс Столтенберг, потврди дека алијансата се согласила да ги повлече своите 7.000 неамерикански војници од Авганистан, што би почнало н ...
САД И НАТО СОЈУЗНИЦИТЕ ЗАЕДНО СЕ ПОВЛЕКУВААТ ОД АВГАНИСТАН НА 11 СЕПТЕМВРИ

САД И НАТО СОЈУЗНИЦИТЕ ЗАЕДНО СЕ ПОВЛЕКУВААТ ОД АВГАНИСТАН НА 11 СЕПТЕМВРИ

Коалицијата на војски предводена од НАТО ќе го напушти Авганистан на 11 септември во координација со планираното повлекување на американската војска, ...
СЕ СПРЕМА ЦЕЛОСНО НОВ ЗАКОН ЗА УЧЕБНИЦИ СО КОЈ ЌЕ СЕ СПРЕЧАТ ДИСКРИМИНАТОРСКИ СОДРЖИНИ, ВЕЛИ МОН

СЕ СПРЕМА ЦЕЛОСНО НОВ ЗАКОН ЗА УЧЕБНИЦИ СО КОЈ ЌЕ СЕ СПРЕЧАТ ДИСКРИМИНАТОРСКИ СОДРЖИНИ, ВЕЛИ МОН

Се подготовува целосно нов Закон за учебници со кој ќе се надминат стереотипни и дискриминаторски содржини, кои се недостатоци во овој сегмент од обра ...
АСОЦИЈАЦИЈАТА НА АРХИТЕКТИ БАРА ОД ОПШТИНА ЦЕНТАР ДА ГО ПОВЛЕЧЕ И ПРЕРАБОТИ НОВИОТ ПЛАН ЗА МАЛ РИНГ

АСОЦИЈАЦИЈАТА НА АРХИТЕКТИ БАРА ОД ОПШТИНА ЦЕНТАР ДА ГО ПОВЛЕЧЕ И ПРЕРАБОТИ НОВИОТ ПЛАН ЗА МАЛ РИНГ

Асоцијацијата на архитекти на Македонија (ААМ) бара од Општина Центар да го повлече и преработи Предлог-Деталниот урбанистички план за градска четврт ...
ШАРАПОВА СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД ТЕНИСОТ НА 32 ГОДИНИ

ШАРАПОВА СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД ТЕНИСОТ НА 32 ГОДИНИ

Марија Шарапова му кажа збогум на тенисот на 32 години. Во текстот објавен во списанието „Венити фер“, петкратната гренд слем шампионка вели дека с ...
ВОДОСТОЈОТ НА ПРЕСПАНСКОТО ЕЗЕРО Е ТРИ МЕТРИ ПОД НОРМАЛАТА, НАЈНИЗОК ВО ПОСЛЕДНИТЕ ДВЕ ДЕЦЕНИИ

ВОДОСТОЈОТ НА ПРЕСПАНСКОТО ЕЗЕРО Е ТРИ МЕТРИ ПОД НОРМАЛАТА, НАЈНИЗОК ВО ПОСЛЕДНИТЕ ДВЕ ДЕЦЕНИИ

Водостојот на Преспанското Езеро е три метри под нормалниот водостој. Ова е најголем пад на езерскиот водостој во последните дваесет и повеќе години, ...
ГОТЈЕ ЈА ОДРЖА ПРОШТАЛНАТА РЕВИЈА И ЈА ПОВИКА МОДНАТА ИНДУСТРИЈА ПОВЕЌЕ ДА РЕЦИКЛИРА

ГОТЈЕ ЈА ОДРЖА ПРОШТАЛНАТА РЕВИЈА И ЈА ПОВИКА МОДНАТА ИНДУСТРИЈА ПОВЕЌЕ ДА РЕЦИКЛИРА

Голем број славни личности се собраа на последната ревија на Жан-Пол Готје во Париз, со која тој го одбележа своето повлекување од модните писти по 50 ...
1 2 10 / 18 НАПИСИ