Таг: повлекување

1 2 3 4 5 30 / 42 НАПИСИ
РУСИТЕ ЦЕЛОСНО СЕ ПОВЛЕКОА ОД РЕГИОНОТ СУМИ, КАЖАА ЛОКАЛНИТЕ ВЛАСТИ

РУСИТЕ ЦЕЛОСНО СЕ ПОВЛЕКОА ОД РЕГИОНОТ СУМИ, КАЖАА ЛОКАЛНИТЕ ВЛАСТИ

Гувернерот на Суми, Дмитро Живицки, изјави дека руските сили целосно си заминале од овој североисточен регион. „Тие веќе не окупираат ниедно населе ...
УКРАИНА СКЕПТИЧНА ЗА ПОВЛЕКУВАЊЕТО НА РУСКИТЕ СИЛИ ОД КИЕВ, САД ОЧЕКУВААТ ОФАНЗИВА НА ДРУГИ ФРОНТОВИ

УКРАИНА СКЕПТИЧНА ЗА ПОВЛЕКУВАЊЕТО НА РУСКИТЕ СИЛИ ОД КИЕВ, САД ОЧЕКУВААТ ОФАНЗИВА НА ДРУГИ ФРОНТОВИ

Украина реагираше со скепса на руското ветување дека ќе ги намали своите воени активности околу Киев и Чернигов, додека западните земји очекуваат Руси ...
ВО УКРАИНА ИМА СТОТИНА МАКЕДОНСКИ ДРЖАВЈАНИ, ДВАЈЦАТА ДИПЛОМАТИ ЗАСЕГА НЕ ГИ ПОВЛЕКУВАМЕ, РЕЧЕ ОСМАНИ

ВО УКРАИНА ИМА СТОТИНА МАКЕДОНСКИ ДРЖАВЈАНИ, ДВАЈЦАТА ДИПЛОМАТИ ЗАСЕГА НЕ ГИ ПОВЛЕКУВАМЕ, РЕЧЕ ОСМАНИ

Во Украина во моментов има околу стотина македонски државјани. Како што кажа на денешниот брифинг со новинари министерот за надворешни работи Бујар Ос ...
БИВШИОТ АВСТРИСКИ КАНЦЕЛАР КУРЦ СЕ ПОВЛЕКУВА ОД ПОЛИТИКАТА

БИВШИОТ АВСТРИСКИ КАНЦЕЛАР КУРЦ СЕ ПОВЛЕКУВА ОД ПОЛИТИКАТА

Бившиот австриски канцелар Себастијан Курц објави дека се повлекува од политиката. Тој кажа дека една од причините за повлекувањето е и што неодамна с ...
САД ОТСЕГА ПОМАЛКУ ЌЕ СЕ ПОТПИРААТ НА ВОЕНАТА СИЛА ВО НАДВОРЕШНАТА ПОЛИТИКА, КАЖА БАЈДЕН, БРАНЕЈЌИ ГО ПОВЛЕКУВАЊЕТО ОД АВГАНИСТАН

САД ОТСЕГА ПОМАЛКУ ЌЕ СЕ ПОТПИРААТ НА ВОЕНАТА СИЛА ВО НАДВОРЕШНАТА ПОЛИТИКА, КАЖА БАЈДЕН, БРАНЕЈЌИ ГО ПОВЛЕКУВАЊЕТО ОД АВГАНИСТАН

Џо Бајден уште еднаш ја бранеше својата одлука за повлекување на американската војска од Авганистан, што го отвори патот за враќање на талибанците на ...
АМЕРИКАНСКАТА ВОЈСКА ПО 20 ГОДИНИ ЈА НАПУШТИ ВОЗДУШНАТА БАЗА ВО БАГРАМ ДОДЕКА ТАЛИБАНЦИТЕ ВОЕНО НАПРЕДУВААТ НИЗ АВГАНИСТАН

АМЕРИКАНСКАТА ВОЈСКА ПО 20 ГОДИНИ ЈА НАПУШТИ ВОЗДУШНАТА БАЗА ВО БАГРАМ ДОДЕКА ТАЛИБАНЦИТЕ ВОЕНО НАПРЕДУВААТ НИЗ АВГАНИСТАН

Последните американски и НАТО сили ја напуштија воздушната база во Баграм, која 20 години беше во средиштето на војната против Талибанците и Ал Каеда, ...
ПРОЕКТОТ НА ЕВРОПСКА СУПЕРЛИГА СЕ РАСПАДНА ОТКАКО СЕ ПОВЛЕКОА СИТЕ ШЕСТ АНГЛИСКИ КЛУБА

ПРОЕКТОТ НА ЕВРОПСКА СУПЕРЛИГА СЕ РАСПАДНА ОТКАКО СЕ ПОВЛЕКОА СИТЕ ШЕСТ АНГЛИСКИ КЛУБА

Европската Суперлига (ЕСЛ) објави дека ќе ги разгледа најсоодветните чекори за преобликување на проектот откако сите шест англиски клуба се повлекоа о ...
НАТО ПОТВРДИ ДЕКА НА 1 МАЈ ЌЕ ПОЧНЕ ДА ГИ ПОВЛЕКУВА СВОИТЕ ВОЈНИЦИ ОД АВГАНИСТАН

НАТО ПОТВРДИ ДЕКА НА 1 МАЈ ЌЕ ПОЧНЕ ДА ГИ ПОВЛЕКУВА СВОИТЕ ВОЈНИЦИ ОД АВГАНИСТАН

Шефот на НАТО, Јенс Столтенберг, потврди дека алијансата се согласила да ги повлече своите 7.000 неамерикански војници од Авганистан, што би почнало н ...
САД И НАТО СОЈУЗНИЦИТЕ ЗАЕДНО СЕ ПОВЛЕКУВААТ ОД АВГАНИСТАН НА 11 СЕПТЕМВРИ

САД И НАТО СОЈУЗНИЦИТЕ ЗАЕДНО СЕ ПОВЛЕКУВААТ ОД АВГАНИСТАН НА 11 СЕПТЕМВРИ

Коалицијата на војски предводена од НАТО ќе го напушти Авганистан на 11 септември во координација со планираното повлекување на американската војска, ...
СЕ СПРЕМА ЦЕЛОСНО НОВ ЗАКОН ЗА УЧЕБНИЦИ СО КОЈ ЌЕ СЕ СПРЕЧАТ ДИСКРИМИНАТОРСКИ СОДРЖИНИ, ВЕЛИ МОН

СЕ СПРЕМА ЦЕЛОСНО НОВ ЗАКОН ЗА УЧЕБНИЦИ СО КОЈ ЌЕ СЕ СПРЕЧАТ ДИСКРИМИНАТОРСКИ СОДРЖИНИ, ВЕЛИ МОН

Се подготовува целосно нов Закон за учебници со кој ќе се надминат стереотипни и дискриминаторски содржини, кои се недостатоци во овој сегмент од обра ...
1 2 3 4 5 30 / 42 НАПИСИ