БРИТАНСКАТА АМБАСАДА ЌЕ ПОМОГНЕ ДА СЕ ЗАСАДАТ 13.000 САДНИЦИ ОД АВТОХТОНИ ДРВА ОД РЕГИОНОТ НА 5 ХЕКТАРИ ЗЕМЈИШТЕ

  БРИТАНСКАТА АМБАСАДА ЌЕ ПОМОГНЕ ДА СЕ ЗАСАДАТ 13.000 САДНИЦИ ОД АВТОХТОНИ ДРВА ОД РЕГИОНОТ НА 5 ХЕКТАРИ ЗЕМЈИШТЕНа почетокот на оваа година, Британската амбасада во Скопје покрена иницијатива „Засади дрво за јубилејот“ за да се одбележи 70. Платинест јубилеј на Нејзиното Величество Кралицата Елизабета Втора. (Фото: Британска амбасада во Скопје)

  Британската амбасада во Скопје, заедно со Јавното претпријатие Национални шуми и бизнис заедницата, ќе помогнат во засадување на 13.000 садници за пошумување на 5 хектари земјиште со внимателно одбрани видови на автохтони дрва од овој регион, соопштија од амбасадата. Оттаму додаваат дека локалните бизнис компании кои ја поддржаа оваа иницијатива донираа повеќе од половина милион денари за процесот на пошумување.

  „Бизнис заедницата има клучна улога во справувањето со предизвиците што ги носат климатските промени. Ми претставува задоволство да им се придружувам на претставниците од ЈП Национални шуми, како и на бизнис заедницата од Северна Македонија во Велес, да го помогнеме пошумувањето на оние подрачја во Северна Македонија каде е најмногу потребно. Шумите имаат клучно значење за ограничување на глобалното затоплување на 1.5 степени и прилагодување на климатските влијанија“, изјави амбасадорот Метју Лосон.

  Тој им се заблагодари на компаниите Алкалоид, Kuehne Nagel, Шпаркасе Банка, НЛБ Банка, Универзал груп, Британската детска академија, Квенбергер Логистик и Дени Интернационал за нивната поддршка на иницијативата и за нивниот придонес.

  На почетокот на оваа година, Британската амбасада во Скопје покрена иницијатива „Засади дрво за јубилејот“ за да се одбележи 70. Платинест јубилеј на Нејзиното Величество Кралицата Елизабета Втора. Беа поканети сите, од поединци, градови, училишта и компании да дадат свој придонес во збогатувањето на животната средина со засадување на дрво и Британската амбасада во Скопје ја започна иницијативата за засадување на дрва во Северна Македонија и беа засадени повеќе од 70 дрва во дворот на Кабинетот на претседателот, во дворовите на училишта, градинки и општини.

   

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира