ЧЕТВОРИЦА УШТЕ СЕ БОРАТ ЗА ЖИВОТ ПО АВТОБУСКАТА НЕСРЕЌА КАЈ ЛАСКАРЦИ

  ЧЕТВОРИЦА УШТЕ СЕ БОРАТ ЗА ЖИВОТ ПО АВТОБУСКАТА НЕСРЕЌА КАЈ ЛАСКАРЦИВо болницата „8 Септември“ уште се хоспитализирани 18 повредени, од кои тројца се во критична состојба - аматерска слика од средата 13 февруари кога се случи несреќата пред Ургентниот центар на болницата (Фото: СДК)

  Четворица повредени од автобуската несреќа што се случи во средата на 13 февруари на автопатот Скопје – Тетово уште се во критична состојба, според податоците на Министерството за здравство собрани од болниците каде што се згрижени повредените патници.

  Од нив тројца се во Градската општа болница во Скопје „8 Септември“, а еден во Клиничкиот центар „Мајка Тереза“.

  Министерството за здравство соопшти дека во Градската општа болница „8-ми Септември“  уште се хоспитализирани 18 повредени. Тројца од нив се наоѓаат во критична состојба, додека пак останатите 15 пациенти се во стабилна здравствена состојба.

  Според Министерството за здравство во Клиничкиот центар во Скопје се хоспитализирани 6 пациенти, од кои 3 на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување – КАРИЛ. Двајца од нив се во стабилна состојба.

  Пациентот кој е хоспитализиран на Клиниката за торакална хирургија и пациентката (трудница), која се наоѓа на Клиниката за гинекологија и акушерство, се исто така во стабилна здравствена состојба.

  Пациентката која се наоѓа во тетовската болница е во стабилна и добра здравствена состојба, соопшти Министерството за здравство.

  Во несреќата загинаа 15 патници. Шетсмина загинаа на местото на несреќата, а деветмина починаа во болниците.

  Е. БОЧВАРОСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира